aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skorzystaj z leasingu!

19 czerwca 2002

Leasing to forma umowy polegająca na oddaniu rzeczy do używania za wynagrodzeniem. Jest to rodzaj najmu lub dzierżawy na okres przewidziany umową. Kwota dzierżawy jest rozłożona na kilkanaście lub kilkadziesiąt płatności (czynszów leasingowych), płatnych miesięcznie, kwartalnie lub w inny uzgodniony w umowie sposób. Po zapłaceniu wszystkich rat czynszu leasingowego Leasingobiorca zazwyczaj ma prawo do zakupu używanej przez siebie rzeczy za ustaloną w umowie cenę.

Formuła leasingu najpełniej rozwinęła się w krajach anglosaskich - transakcje leasingu taboru kolejowego w dobie rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a od 1877 roku leasing aparatów telefonicznych przez amerykańską Bell Telephone Company są bezpośrednimi pierwowzorami współczesnego leasingu. Szczególne wykorzystanie leasingu nastąpiło po II wojnie światowej. Pierwsza , niezależna spółka trudniąca się wyłącznie działalnością leasingową - United States Leasing Corporation - powstała w 1952 roku w San Francisco w USA.

Z hasłem reklamowym "pay as you earn" (płać kiedy zarobisz) oraz arystotelesowskim "Bogactwo polega bardziej na używaniu niż na własności" od 1960 roku rozpoczęła się ekspansja leasingu w Europie Zachodniej. Największą popularnością cieszył się w Niemczech, Anglii, Francji, Belgii i Szwajcarii.

W Polsce w systemie nakazowo – rozdzielczym leasing nie odgrywał większej roli. Niemniej już w latach sześćdziesiątych wykorzystywany był, w skromnych rozmiarach, w przedsiębiorstwach montażowych i budowlanych w odniesieniu do maszyn i urządzeń. Częściej sięgano po leasing w stosunkach handlu zagranicznego, importując w ten sposób np. nowe rozwiązania technologiczne, potrzebne polskim producentom. Po 1989 roku, a szczególnie po wejściu w życie dwóch fundamentalnych dla ustroju gospodarczego Polski ustaw, tzn. ustawy o działalności gospodarczej oraz o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych, zainteresowanie leasingiem wzrosło i ciągle wzrasta. Wolność gospodarcza, popyt inwestycyjny i "głód" kapitału zaowocowały m.in. powstaniem wielu przedsiębiorstw zajmujących się działalnością leasingową. Obecnie działa wiele firm zajmujących się leasingiem maszyn, urządzeń i środków produkcji oraz środków transportu.

Można wydzierżawić wszystkie maszyny i urządzenia rolnicze, maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i dla gospodarki leśnej. Potrzebujesz ciągnik, samochód ciężarowy, dostawczy albo naczepę - zgłoś się do firmy leasingowej.

Od 9 grudnia 2000r. zaczęły obowiązywać przepisy art. 7091 - 70918 kodeksu cywilnego wprowadzone do niego przez ustawę z 26 lipca 2000r. (Dz.U. nr 74, poz.857) dotyczące umowy leasingu. więcej...

Opracowano na podstawie: www.btlsa.com.pl/historialeasingu.htm

POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę