Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skończyć z tym systemem!

25 lutego 2004

Dzisiaj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawi raport o funkcjonowaniu systemu argentyńskiego w Polsce. Adam Szejnfeld, szef sejmowej komisji gospodarki twierdzi, że w parlamencie jest silne lobby broniące "argentynek".

Do tej pory opinia publiczna wiedziała o nieuczciwym postępowaniu pracowników firm oferujących kredyty w systemie argentyńskim jedynie z mediów. UOKiK chce przedstawić wyniki kontroli, którą przeprowadził w 45 konsorcjach finansowych, trudniących się tą działalnością.
Nigdy w życiu!
- Część kontroli przeprowadzaliśmy incognito. Dopiero po zadaniu kilku pytań inspektorzy pokazywali legitymacje służbowe. W niektórych firmach pracownicy byli dwa razy - anonimowo i oficjalnie - mówi Dariusz Łomowski z UOKiK.
Podstawowym pytaniem kontrolerów incognito było "Czy udzielacie państwo kredytów w systemie argentyńskim?". Zazwyczaj otrzymywali odpowiedzi w stylu: "Nigdy w życiu", "No co też pan" itp. Urząd uznał wyniki inspekcji za, delikatnie mówiąc, niezadowalające. Szczegóły jednak przedstawi dzisiaj.
Sejmowa komisja gospodarki, której przewodniczy Adam Szejnfeld, od dłuższego czasu pracuje nad ustawą, dotyczącą systemu argentyńskiego. Prace posuwają się wolno, bo komisja czeka na opinie biegłych, którzy mają określić, w jaki sposób można pomóc osobom, zmuszonym do opłacania składek kredytu argentyńskiego.
Jest z czego wydawać
Szejnfeld twierdzi też, że w Sejmie jest silne lobby "argentyńskie". Jak szef komisji gospodarki doszedł do takiego wniosku?
- Zaczęło się od tego, że moją skrzynkę mailową zarzucano listami z epitetami i pogróżkami. Później, kiedy zacząłem mówić o tym głośno, lobbyści zmienili front. Wiem, że spotykają się z posłami. Wysyłają listy do przewodniczących klubów parlamentarnych, w których nakłaniają do głosowania przeciwko powstającej ustawie. Wielu posłów już im uległo, bo można poznać to po retoryce ich wypowiedzi.
- Jakie są argumenty "argentynek "?
- Są dwa rodzaje. Pierwsze dotyczą stanu faktycznego. Lobbyści powołują się na zadowolonych konsumentów, ale to osoby, które na początku lat dziewięćdziesiątych korzystały z kredytów samochodowych. Podnoszą też argumenty prawne. Twierdzą, że to obraza konstytucji i ograniczenie wolności gospodarczej.
- W jaki sposób finansowane są akcje lobbystów?
- Są firmy, które zarobiły na tych kredytach dziesiątki milionów złotych. Na przykład jedna z wielkich firm z Krakowa osiągnęła zyski rzędu czterdziestu milionów. Jest więc z czego wydawać.
- Jak nazywa się ta firma?
- Zapomniałem.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę