Ile można czekać na pieniądze? - narzekają rolnicy, którzy przeszli na renty strukturalne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obiecuje, że wypłaci zaległe świadczenia do końca czerwca br.
Rolniczka z gminy Mrocza przekazała gospodarstwo synowi w listopadzie 2004 r. Tak więc na jej koncie powinno było znaleźć się już siedem rent (ok. 1,4 tys. każda). - Do tej pory dostałam trzy. Przedtem obiecali, że do końca kwietnia wypłacą zaległości, ale nie płacą nawet na bieżąco - narzeka rencistka.
Były rolnik z powiatu żnińskiego jest załamany: - Ile można żyć za pożyczone pieniądze?
- Robimy wszystko, aby wypłacić większość zaległych rent do końca czerwca - zapewnia Iwona Musiał , rzecznik prasowy ARiMR.
Przybywa rencistów
Do tej pory rolnicy złożyli ok. 27,5 tys. wniosków o renty. ARiMR wypłaciła ponad 12 tys. świadczeń. Jest to łącznie blisko 44,3 mln zł.
W tym tygodniu na kontach rolników powinny znaleźć się renty za marzec br. Pod warunkiem jednak, że system komputerowy będzie działał bez zakłóceń - co w ostatnich miesiącach zdarzało się rzadko. - Wszystkie projekty, które realizujemy są nowatorskie i wielu zdarzeń nie można było przewidzieć - tłumaczy Stanisław Kowalczyk , podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa.
Rencistów, którzy nie mają pieniędzy, tłumaczenia ARiMR i ministerstwa nie interesują, bo muszą nadal płacić składki do KRUS.
- Placówki terenowe dostały wykaz osób, którym ARiMR wydała decyzje o przyznaniu renty strukturalnej i jest to podstawą objęcia ich ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - wyjaśnia Janina Pszczółkowska, dyrektor Biura Ubezpieczeń w centrali kasy. Obecnie kwartalna składka wynosi 168,8 zł.
6771490
1