Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. w Poznaniu wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową. Jako bank zrzeszający konsekwentnie buduje dostępną, pewną grupę bankową, której podstawę i siłę stanowią Banki Spółdzielcze. Spółdzielcza Grupa Bankowa to zintegrowana grupa bankowa – dysponująca nowoczesnymi technologiami – konkurencyjna wobec innych banków – funkcjonująca w oparciu o założenie, iż podstawowym jej ogniwem jest Bank Spółdzielczy.
Misją banku zrzeszającego jest świadczenie Bankom Spółdzielczym kompleksowych usług zapewniających jak najlepszą obsługę ich klientów oraz zwiększenie roli zrzeszonych banków spółdzielczych w stymulowaniu lokalnego i regionalnego wzrostu gospodarczego.
W obecnej chwili skupia 157 banków na terenie całej Polski. Wszystkim bankom, uczestnikom SGB bardzo zależy na współpracy z samorządem terytorialnym. Do tej pory ponad 400 samorządów terytorialnych szczebla gminnego i powiatowego powierzyło bankom Spółdzielczej Grupy Bankowej obsługę finansową swoich budżetów. Lokalne pieniądze w miejscowym banku wspierają nie tylko rozwój danego terenu, ale też kulturę, tworzą miejsca pracy, kreują podatki wpływające do budżetu gminy.
W całej SGB odbywają się kursy, seminaria, szkolenia, których celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych i przygotowanie pracowników do jak najlepszej obsługi nowych produktów i narzędzi bankowych. Główny jednak nacisk został położony na intensywne przygotowanie banków do obsługi środków unijnych. Banki Spółdzielcze działające na rynkach lokalnych - gminnych i wiejskich są najlepiej przygotowane do obsługi tych środków zarówno pod względem technicznym, organizacyjnym jak i kadrowym. Zatrudnienie tutaj znajdują osoby posiadające gruntowną wiedzę nie tylko z dziedziny bankowości, ale również i innych dziedzin m.in. takich jak informatyka czy Unia Europejska. SGB ma największą rzeszę przeszkolonych pracowników potrafiących w sposób szybki i kompetentny udzielić niezbędnej pomocy Klientom ubiegającym się o środki finansowe w ramach funduszy strukturalnych UE oraz przekazać im informację z zakresu warunków akcesji Polski w struktury unijne.
Internetową Szkołę Kadr Bankowych organizowaną przez AR we Wrocławiu, Fundację Rozwoju Rolnictwa Wsi i Obszarów Wiejskich oraz Pierwszy Portal Rolny ukończyło 146 osób z tego sektora bankowego. W ten sposób SGB chce zapobiec wydatkowaniu ogromnych środków publicznych na przystosowanie czy wręcz powołanie innych instytucji do wykonania tego niezmiernie odpowiedzialnego zadania jakim jest obsługa środków unijnych.