Sejm uchwalił w piątek ustawę o finansach publicznych, której celem jest poprawa jawności i przejrzystości całego sektora finansów publicznych oraz wprowadzenie bardziej efektywnych instrumentów zarządzania.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 282 posłów, 116 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Ustawa wprowadza tzw. rachunki dochodów własnych, na których jednostki budżetowe będą gromadzić część (do 30 proc.) dochodów z własnej działalności. Środki te będą ujmowane w ewidencji budżetowej, lecz dysponować nimi będzie kierownictwo jednostki. Utworzenie takich rachunków pozwoli na likwidację gospodarstw pomocniczych i znacznej większości rachunków środków specjalnych.
Opozycja od dawna krytykowała, że ustawa niewiele zmieni w organizacji systemu finansów i - wbrew założeniom rządu - nie poprawi jego przejrzystości.
Sejm rozpatrzył w piątek kilkadziesiąt poprawek do ustawy o finansach publicznych, odrzucając wzbudzające kontrowersje poprawki Samoobrony. Nie przeszła m.in. poprawka, która wykluczyłaby Narodowy Bank Polski (NBP) z sektora finansów publicznych.
Posłowie odrzucili też inną poprawkę Samoobrony, zgodnie z którą NBP zostałby pozbawiony prawa do prowadzenia rachunków budżetu państwa. Renata Beger (Samoobrona) zaproponowała, aby obsługę rachunków budżetu państwa przejął Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy.
Jak tłumaczył sprawozdawca komisji finansów Wiesław Ciesielski (SLD), przyjęcie tej poprawki zniweczyłoby 2-letnią pracę budowania w NBP systemu obsługi rachunków państwa. Dotychczas na sam system informatyczny wydano 250 mln zł. Zaznaczył, że dzięki temu obsługa ta przebiega bardzo sprawnie.
Sejm przyjął natomiast przewagą dwóch głosów wniosek mniejszości, który zakłada, że jednostki sektora finansów publicznych nie mogą nabywać udziałów lub akcji w spółkach oraz nabywać obligacji innych niż emitowane przez Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.
Zakaz ten nie dotyczy udziałów, akcji czy obligacji objętych w celu zaspokojenia roszczeń, zabezpieczenia wierzycieli lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienia publiczne.
Ustawa o finansach publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2006 r.