Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, nowelę ustawy o CIT oraz nowelę ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Teraz te ustawy trafią do prezydenta.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zakłada znaczną modyfikację istniejącego systemu zapłaty zaliczek w formie uproszczonej. Według tego systemu, podatnicy decydujący się na uproszczone rozliczenie, będą wpłacać co miesiąc 1/12 kwoty podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy. Podatnicy mogą również dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego.
Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje rozwiązania dotyczące płacenia zaliczek, składania deklaracji oraz amortyzacji nowych środków trwałych. Ponadto podatnicy będą mogli wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, w wysokości zależnej od podatku należnego. Podatnicy będą mieli obowiązek złożenia tylko jednego zeznania za rok podatkowy. Ustawa doprecyzowuje również moment powstania przychodów związanych z działalnością gospodarczą.
Zwiększenie możliwości korzystania przez podatników z uproszczonych form rozliczania się z fiskusem zakłada nowela ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W przypadku ryczałtu został zwiększony maksymalny roczny limit przychodów, który uprawnia do rozliczania w tej formie, do 250 tys. euro, z obecnych ok. 140 tys. euro (499,6 tys. zł).
Zmiany wprowadzone nowelami w/w ustaw są częścią rządowego programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość" . Mają na celu - poprzez aktywizację małych i średnich przedsiębiorstw - przyczynić się do ożywienia wzrostu gospodarczego oraz zmniejszenia bezrobocia.