Ptak_Waw_CTR_2024

Sądownictwo bardziej dostępne

13 października 2004

W czterdziestu trzech sądach okręgowych można już znaleźć broszury informacyjne o tym, jak działa sąd, jaką sprawę i w którym wydziale można załatwić, jak napisać pozew i odwołanie oraz wiele innych praktycznych porad.

W Ministerstwie Sprawiedliwości zakończono realizację umowy pomiędzy polskim i francuskim resortem sprawiedliwości, której celem jest poprawa dostępu do sądownictwa, lepsze informowanie obywateli o pomocy sądowej i prawach stron w postępowaniu sądowym, a także utworzenie w sądach specjalnych punktów informacyjnych dla osób stających przed obliczem Temidy.

Przy pomocy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" opracowano dziewięć rodzajów broszur przybliżających różne obszary wymiaru sprawiedliwości. Pierwsze trzy: "Ministerstwo Sprawiedliwości - jak jest zorganizowane, jakie sprawy można w nim załatwić", "Sądy w Polsce - jakie są ich rodzaje, jakie sprawy rozpatrują" i "Pomoc prawna w postępowaniu karnym - co to jest, jak z niej korzystać" - trafiły już do sądów okręgowych, a za ich pośrednictwem mogą być przesyłane niżej, do sądów rejonowych.

Na internetowych stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) umieszczono już komplet broszur w postaci elektronicznej, zarówno w wersji polskiej jak i angielskiej. Oto niektóre z nich: "Sprawy gospodarcze - jakie są czynności w postępowaniu, co to jest wyrok zaoczny, co to jest nakaz zapłaty", "Sprawy cywilne - jak wnieść pozew, kto może reprezentować stronę w sądzie", "Rozwód i separacja - jak wnieść pozew o rozwód, co to jest separacja", "Alimenty - kto powinien płacić alimenty, jak złożyć pozew o alimenty".

Zaletą broszur jest zrozumiały, prosty język i przejrzystość informacji. Oczywiście, broszury nie zastąpią opinii prawnika. Zostały pomyślane jako praktyczny przewodnik po sądowym labiryncie.

Na przykład: początkujący przedsiębiorca z broszury zatytułowanej "Sprawy gospodarcze" dowie się: że ze sprawą, w której wartość sporu przekracza 30 000 zł, należy iść do okręgu, a nie do rejonu, że w postępowaniu przed sądem składa się pozew, a wniosek jedynie w postępowaniu nieprocesowym. Jak pokazuje praktyka, interesanci przychodzący do sądu nie zawsze wiedzą, że przy wnoszeniu pisma w odpowiedzi na wezwanie sądu zawsze należy powoływać się na podaną przez sąd sygnaturę sprawy, że nieudzielenie przez pozwanego odpowiedzi na pozew w czternastodniowym terminie może spowodować wydanie wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym (tj. bez wyznaczania rozprawy).

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niedochowanie ustawowych albo sądowych terminów może się zakończyć finansowym fiaskiem. Mało kto wie, że wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych powinien być zawarty w pierwszym piśmie procesowym, a już najpóźniej przed upływem tygodniowego terminu do uiszczenia kosztów sądowych, wskazanego przez sąd w wezwaniu do zapłaty.


POWIĄZANE

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...

Komentarz w sprawie Wyroku TSUE - Unia Europejska nie pozwala na zakaz używania ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę