Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rządowy ukłon w stronę rolników?

12 stycznia 2006

Premier znów rozdaje hojną ręką. Tym razem skłania się ku rolnikom. Chce bowiem przeznaczyć państwowe pieniądze dla rolniczych związków zawodowych.

Rząd przymierza się do ustawy zapewniającej finansowanie z budżetu reprezentacji polskich związkowców w organizacjach unijnych. Organizacje takie mają charakter lobbingowy i wpływają na decyzje podejmowane przez Komisję Europejską.

- Chcemy zbadać, jak się to odbywa w innych krajach. Jak związki zawodowe w innych krajach korzystają z pomocy państwa - tłumaczy premier Kazimierz Marcinkiewicz. A związkowcy są zachwyceni ? powołują się na przykłady Holandii czy Portugalii, gdzie budżet w całości finansuje działalność lobbingową na rzecz rolników.

Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa w rządzie Belki, krytykuje ten pomysł. - Dzisiaj w taki sposób Kazimierz Marcinkiewicz kupuje przychylność tych organizacji. Cóż to za organizacja pozarządowa, która utrzymywana jest z budżetu państwa - pyta Olejniczak. Jednocześnie dodaje, że ustawa jest bardziej w interesie samych związkowców niż rolników.

Unijne organizacje rolników to COPA i COGECA, które istnieją od końca lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Są to organizacje o charakterze lobbingowym, mające duży wpływ na decyzje podejmowane przez KE.

Członkiem COPA oraz COGECA od 2004 roku jest Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a prezes Kółek Władysław Serafin był wiceprzewodniczącym COPA. We wrześniu 2004 roku do reprezentacji Polski w COPA dołączyły Samoobrona i Solidarność RI. Przynależność do tych organizacji wiąże się z płaceniem składek członkowskich.

Przewodniczący Kółek Rolniczych Władysław Serafin zaznaczył, że pomoc rządu w utrzymaniu polskiej reprezentacji w Brukseli wynosi obecnie 1,228 mln zł, podczas gdy związki zawodowe wydały na ten cel 2 mln zł.

Zdaniem Serafina, w innych krajach np. w Holandii i w Portugalii budżet w 100 proc. finansuje przynależność rolniczych związków w organizacjach COPA/COGECA. Dodał, że finansowane są także organizacje z nowych krajów członkowskich.

Marcinkiewicz poinformował, że w najbliższym czasie zamierza powołać specjalnego przedstawiciela ds. kontaktów rządu ze związkami zawodowymi i organizacjami pozarządowymi.

Przedstawiciele wszystkich uczestniczących w spotkaniu związków zawodowych rolników - Samoobrony, Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarności RI i Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreślali, że współpraca z rządem układa się wyjątkowo dobrze.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę