Rząd przyjął projekt nowej ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje wsparcie dla ubogich rodzin w postaci zasiłku okresowego z minimalnym poziomem tego świadczenia gwarantowanym przez państwo.
W pierwszym roku działania ustawy poziom ten dla rodzin wyniesie 15 procent, a dla osób samotnych 20 procent. Oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci o dochodzie na przykład 850 złotych miesięcznie zamiast obecnych 18 złotych - które musi wypłacić ośrodek pomocy społecznej - dostanie od przyszłego roku obligatoryjnie 62 złote. Wiceminister gospodarki i pracy Jolanta Banach podkreśliła, że zmiany są szczególnie korzystne dla rodzin wielodzietnych. Ustawa wprowadza korzystniejsze kryteria dochodowe uprawniające do pomocy społecznej. Dla rodziny dochód wynosi 316 złotych na osobę a dla osób samotnych 416 złotych. Jeśli gminę będzie na to stać to wypłaci rodzinie całą różnicę między jej dochodem a kryterium określonym w ustawie - w podanym przypadku czteroosobowej rodziny będzie to maksymalnie 414 złotych. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą ta sama rodzina dostałaby 282 złote.
Minister Banach powiedziała, że w 2004 roku koszt wprowadzenia ustawy wyniesie 651 milionów złotych , w drugim 845 milionów aż do 1 miliarda 531 milionów złotych docelowo w 2008 roku. "Część tych środków już jest w budżecie, część przesuwamy z innych instytucji, które prowadzą dzisiaj politykę społeczną - takich jak Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oczywiście zdejmując z nich zadania, które wykonują na rzecz osób biednych" - powiedziała Jolanta Banach na konferencji po posiedzeniu rządu. Osoby korzystające z pomocy społecznej będą podpisywać indywidualne kontrakty socjalne, w których zobowiążą się do określonych starań zmierzających do wyjścia z ubóstwa. W Polsce poniżej minimum egzystencji żyje ponad 4 miliony osób.