Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej jest możliwe

10 grudnia 2003

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Jerzy Stopyra widzi możliwość rozwiązania części rezerwy rewaluacyjnej w połączeniu z operacją sprzedaży walut z rezerwy walutowej banku centralnego na wykup długu publicznego.

RPP odbyła kilka dyskusji z nadzieją, że na najbliższym posiedzeniu Rada uchwali nowe zasady rachunkowości i tworzenia rezerwy rewaluacycjnej – powiedział we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji finansów Stopyra. Posiedzenie RPP ma się odbyć 16-17 grudnia. Stopyra przypomniał, że rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej jest związane ze sprzedażą walut z rezerwy walutowej banku centralnego. Parę miesięcy temu prezes Balcerowicz mówił, że bank centralny jest gotowy do powtórzenia operacji, którą nazwaliśmy dwa lata temu operacją brazylijską, i to będzie miało związek z wielkością rezerwy rewaluacyjnej – powiedział wiceprezes NBP.

W 2001 roku rząd podpisał z NBP umowę, na podstawie której NBP z rezerw walutowych pożyczył rządowi 2,14 mld USD na dwa lata w zamian za obligacje dolarowe. Waluty rząd przeznaczył na wcześniejszy wykup długu wobec Brazylii. Rezerwa rewaluacyjna tworzona w NBP na ryzyko kursowe szacowana jest obecnie na 32 mld zł. Rezerwy walutowe banku centralnego wynosiły na koniec października 33,8 mld dolarów. RPP prowadziła ostatnio dyskusję na temat zmian dostosowujących polskie zasady rachunkowości banku centralnego do unijnych. Według wcześniejszych wypowiedzi członków RPP nowe reguły nie pozwolą na uwolnienie części rezerwy rewaluacyjnej i przekazanie jej do budżetu państwa.

Niedawno Sejm odrzucił propozycje zmian w ustawie o NBP, które znacząco zmniejszyłyby rezerwę rewaluacyjną, gdyby zażądał tego minister finansów. Bank centralny proponował rządowi wcześniej 1 mld dolarów na spłatę długu zagranicznego.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę