Renta socjalna ma być wypłacana przez ZUS, a nie – jak ma to miejsce obecnie – przez ośrodki pomocy społecznej – zakłada rządowy projekt ustawy, którym ostatnio zajmowała się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Nowa renta socjalna ma być przyznawana i wypłacana osobom pełnoletnim całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, ale przed ukończeniem 25. roku życia. Prawo do niej będą mieć też osoby, których naruszenie sprawności organizmu dotknęło w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Podstawą do ubiegania się o to świadczenie będzie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy.
Członkowie komisji uznali, że renta socjalna nie powinna przysługiwać właścicielom lub posiadaczom nieruchomości rolnych o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Prawa do tego świadczenia nie będą mieć także osoby uprawnione do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierające świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, rentę strukturalną, a także osoby uprawnione do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
Projekt ustawy zakłada, że w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota tej pierwszej ulega obniżeniu tak, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.