MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rolnicy likwidują firmy

25 października 2004

Prawie co trzeci rolnik dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą został wykluczony z ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS.

Zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 91, poz. 873 ), rolnicy prowadzący działalność gospodarczą musieli do 30 września br. złożyć w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odpowiednie dokumenty. Ci z nich, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność gospodarczą, do końca trzeciego kwartału br. mieli obowiązek dostarczyć do KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za 2003 r. Osoby takie dodatkowo powinny były złożyć także dowody potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego określające formę opodatkowania.

Z danych, do jakich dotarła "Gazeta Prawna", wynika, że prawie 36 tys. z 117 tys. rolników zarejestrowanych jako drobni przedsiębiorcy zostało pozbawionych prawa do dalszego ubezpieczenia w KRUS. Prawie 23 tys. osób otrzymało decyzje wykluczające z ubezpieczenia społecznego rolników z powodu opodatkowania ich działalności inną formą niż określona w wymienionej ustawie. Przypominamy, że jeśli prowadzona działalność pozarolnicza nie jest objęta zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to właściciel takiej firmy automatycznie traci prawo do ubezpieczenia w KRUS. O niskich przychodach z prowadzonej działalności może świadczyć fakt, że z powodu przekroczenia kwoty 2528 zł podatku należnego w 2003 r. niecałe 6 tys. rolników trafi do ZUS. Natomiast około 7,2 tys. rolników utraciło prawo do dalszego ubezpieczenia w KRUS, gdyż nie złożyli w terminie zaświadczeń o prowadzeniu firmy, choć przed laty zgłosili ten fakt do ewidencji prowadzonej przez tego ubezpieczyciela.

KRUS pozbawił też prawa do dalszego kontynuowania ubezpieczenia ponad 800 osób, prowadzących działalność gospodarczą, która zgodnie z nową ustawą nie została uznana jako dział specjalny produkcji rolnej, choć wcześniej mieli do tego prawo. Ponadto co druga osoba wykluczona z ubezpieczenia nie dostarczyła dokumentów w terminie.

Z informacji docierających z oddziałów regionalnych do Centrali KRUS wynika, że rolnicy w całej Polsce masowo likwidują działalność gospodarczą. Z pierwszych zestawień wynika, że prawie 20 tys. rolników już zlikwidowało prowadzone firmy. Pierwsi rolnicy zawiesili działalność gospodarczą przed wakacjami, kiedy to KRUS nakazał im zapłacić podwójną składkę na ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe oraz emerytalno-rentowe. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na dalsze utrzymanie firmy z powodu rodzaju prowadzenia działalności (np. skup mleka, skup zboża czy jabłek), odwołali się od decyzji KRUS podwyższającej składki. Odwołujący się w pozwach do sądów zwracali uwagę, że KRUS zobowiązał ich do płacenia wyższych składek za cały drugi kwartał (od 1 kwietnia br.), czyli o miesiąc wcześniej niż ustawa wprowadzająca podwójną składkę weszła w życie. Według  informacji "GP" osoby te już wygrywają sprawy w sądach ubezpieczeń społecznych, które przyznają rację skarżącym.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę