Nie tylko rodziców dotyczy obowiązek alimentacyjny – również dorosłe dzieci mogą zostać zobligowane do utrzymywania ojca czy matki. Wszyscy rodzice, którzy pozostają bez środków do życia, nawet pozbawieni władzy rodzicielskiej, mają prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich dzieci.
Jeżeli któreś z rodziców znajduje się w niedostatku, a dziecko ma wystarczające środki finansowe, jest ono zobowiązane pomagać ojcu lub matce, bez względu na to, jakimi byli opiekunami. „Nie ma znaczenia, że dziecko było zaniedbywane, bite czy że dorosły został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców wynika z więzów krwi” – mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk.
Podczas postępowania sądowego dziecko może jednak zwrócić uwagę na różne okoliczności, np. bycie ofiarą przemocy domowej czy brak kontaktu z rodzicami, i chcieć zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego z uwagi na zasady współżycia społecznego.
Wysokość świadczenia jest uzależniona od tzw. usprawiedliwionych potrzeb ojca albo matki oraz możliwości majątkowych i zarobkowych dziecka. Każda sprawa jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie. „Sędzia jest zobowiązany spojrzeć na sytuację dzisiejszą i na tej podstawie ocenić, czy dziecko na tyle dobrze prosperuje, żeby mogło wspomóc rodziców, którzy pozostają bez środków do życia” – podkreśla ekspertka.