Średnia wysokość świadczeń to 1500 złotych, a teraz będzie o blisko 70 złotych więcej. Od marca wzrasta wysokość rent strukturalnych. Pobiera je ponad 30 tysięcy osób, które zdecydowały się przekazać swoje gospodarstwa następcom.
Rolnicy, którzy zdecydowali się przekazać gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną nie ukrywają swojej radości. A powody do tego są co najmniej dwa. Po pierwsze świadczenia jakie otrzymaliby z KRUSU byłyby dużo niższe. Po drugie niższy jest limit wieku. Zarówno kobiety jak i mężczyźni wystarczy, że mają ukończone tylko 55 lat.
Załatwianie niezbędnych formalności nie było trudne. A na pieniądze nie trzeba było długo czekać. Pani Helena Lewandowska ze wsi Jarocina w sierpniu złożyła wniosek w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji a w listopadzie przyszedł pierwszy przelew.
Podjęcie decyzji o sprzedaży ziemi nie było dla państwa Lewandowskich łatwe. Ale nie łatwo też było utrzymać się z pięciohektarowego gospodarstwa.
O renty strukturalne mogą ubiegać się rolnicy, którzy użytkują co najmniej 1 hektar ziemi.
Trzeba nie mieć uprawnień do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego oraz posiadać nadany przez agencje numer ewidencji producentów. Ważny jest także co najmniej pięcioletni okres podlegania ubezpieczeniu w KRUSIE.
Program będzie też kontynuowany w latach 2007- 13. Jak zapewnia Agencja Restrukturyzacji nie ma żadnych obaw, że środków może zabraknąć.