16 grudnia rząd przyjmie ponad 20 rozwiązań, które mają ułatwić życie inwestorom. Niestety, część propozycji PAIIZ została odrzucona.
Wczoraj Komitet Rady Ministrów przyjął większość propozycji zmian, które znalazły się w raporcie o barierach inwestycyjnych w Polsce przygotowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).
Z 35 propozycji komitet zarekomendował Radzie Ministrów, która zajmie się nimi 16 grudnia, ponad 20 – mówi Andrzej Szejna, wiceminister gospodarki i rzecznik inwestorów. Raport PAIIZ identyfikuje problemy, na które napotyka inwestor w czterech etapach: podczas wyboru kraju (5 barier), lokalizacji inwestycji (5), procesu inwestycyjnego (8) oraz bieżącej działalności (17). Najważniejsze z nich to: brak informacji o kraju i efektywnego systemu zachęt, brak odpowiedniego przygotowania terenów inwestycyjnych, długotrwałe i skomplikowane procedury administracyjne oraz nieprzyjazna administracja, szczególnie skarbowa. Likwidacja 90 proc. wymienionych barier nie wymaga nakładów z budżetu – zaznacza Sebastian Mikosz, wiceprezes PAIIZ.
Oszczędzić czas
Najwięcej zmian raport proponuje w celu ułatwienia bieżącej działalności inwestorów. Chodzi tu m.in. o zmniejszenie liczby organów upoważnionych do kontrolowania przedsiębiorców, skrócenie postępowania w sprawach gospodarczych przez zwiększenie liczby sędziów czy umożliwienie ustalania z góry podatku i interpretacji przepisów. W Polsce sprawa w sądzie trwa 1000 dni roboczych, podczas gdy w UE - 252. Dlatego nieodzowna jest m.in., reforma systemu sądownictwa, aby sądy pracowały cały dzień, a nie pół – uważa Ryszard Petru, ekonomista Banku Światowego. Nie pomoże zwiększenie liczby sędziów, lecz uproszczenie lub likwidacja procedur – twierdzi Peter Driscoll, prezes PricewaterhouseCoopers.
Niestety, spośród proponowanych zmian w prawie podatkowym rząd część odrzucił. Tymczasem 100 proc. ankietowanych przez PAIIZ przedsiębiorców uważa brak jasnych i wiążących przepisów podatkowych za problem. Ale jest jeszcze szansa. Tematami, które nie zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów, zajmiemy się w najbliższej przyszłości – obiecuje Andrzej Szejna.
Zachęcać czy nie
Raport PAIIZ sugeruje wprowadzenie zachęt dla dużych inwestorów oraz inwestycji w centra usług. Nie wszyscy się z tym zgadzają. Dziś poważny inwestor nie oczekuje ulg, które są wręcz korupcjogenne – mówi Wojciech Heydel, prezes BP Polska. Uważam, że zachęty są potrzebne. Polska nie konkuruje dziś tylko z Czechami czy Słowacją, ale także Chinami czy Indiami, a niedługo Ukrainą. Dlatego trzeba się wybić – mówi Ryszard Lada z Motorola Polska. Szczególnie potrzebne jest zdobywanie inwestycji w sektorze usług – dodaje Michał Kwieciński z McKinsey.