Wymagania, jakie musi spełniać żywność pochodzenia zwierzęcego wprowadzana do obrotu handlowego, a także sposób kontrolowania tych produktów określa projekt ustawy "O produktach pochodzenia zwierzęcego". Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę w Sejmie. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Rolnictwa.
Przedłożony przez stronę rządową projekt ustaw ma głównie na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych.
Nowa ustawa uchyla dotychczasowe przepisy ze stycznia 2004 r., uwzględniające już unijne dyrektywy. Od 1 stycznia 2006 r. zaczną obowiązywać nowe rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, dlatego zaistniała potrzeba zmiany polskich przepisów wdrażających unijne dyrektywy - poinformował podczas debaty plenarnej wiceminister rolnictwa Lech Różański.
Projekt ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego określa podstawowe zasady dotyczące produkcji i wprowadzania na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zadania organów Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie higieny i kontroli tych produktów.
Nowe przepisy m.in. określają, że produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być wprowadzane na rynek, jeżeli zostały pozyskane od zwierząt lub ze zwierząt, które spełniają wymagania weterynaryjne określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Dostosowują one ponadto unijne przepisy do polskiego prawa w zakresie dostaw bezpośrednich do konsumenta, dokonywanych przez producentów małych ilości mięsa, a także od myśliwych dostarczających niewielkie ilości mięsa zwierzyny łownej do konsumentów i do lokalnych sklepów.
Projekt reguluje także wprowadzanie na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego o tradycyjnym charakterze, takich jak oscypek czy bryndza; określa, jakie wymogi weterynaryjne powinny spełniać.
Projekt określa kary w przypadku nieprzestrzegania przepisów weterynaryjnych, w wysokości nie przekraczającej trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Rząd zaproponował, by przepisy nowej ustawy weszły w życie 1 stycznia 2006 roku.