aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Program pomocy dla rolników poszkodowanych przez powodzie

24 grudnia 2015
Minister Marek Sawicki i Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej przedstawili program pomocy dla rolników poszkodowanych przez powodzie.
15 września br. na wspólnej konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego i Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasza Kołodzieja  poinformowano o dotychczasowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez powodzie i przedstawiono adresowane do nich najnowsze programy pomocowe.

Minister Marek Sawicki poinformował, że do 15 września br. rolnicy-powodzianie  otrzymali wsparcie w wysokości  miliarda 169 milionów złotych.  Przedstawiając nowe formy pomocy szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie właśnie uruchamianego nowego działania  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 o nazwie "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Przypomniał, że rozpoczęcie od  30 września naboru wniosków jest możliwe dzięki zmianie ustawy o PROW  i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na wygospodarowanie w ramach Programu specjalnych środków dla rolników powodzian.  Poprzez złożenie wniosków w ARiMR mogą oni starać się o otrzymanie pieniędzy  na inwestycje przywracające potencjał produkcji rolnej w swoich gospodarstwach. O tę pomoc będę mogli ubiegać się rolnicy, których straty oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów, wyniosą nie mniej niż 30% wartości rocznej produkcji oraz szkody w wysokości ponad 10 tysięcy złotych w majątku trwałym. Wsparcie dla nich ma formę refundacji do 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na odbudowe produkcji.  Jego wysokość zależy od rozmiarów szkód w majątku trwałym w gospodarstwie i oszacowanych przez komisję. Udzielona pomoc nie może przy tym przekroczyć 130 % wartości tych szkód. Maksymalna jej wysokość na jedno gospodarstwo może wynieść 300 tysięcy złotych i dotyczy to całego tzw. okresu rozliczeniowego PROW 2007-13. Do rozdzielenia na "przywracanie potencjału produkcji rolnej?" jest 100 milionów euro czyli  około 400 milionów złotych. Minister przypomniał też zasady wg. których będzie przyznawane wsparcie podkreślając, że kolejność składania wniosków nie będzie miała znaczenia. Prezes ARiMR pytany, kiedy rolnicy mogą się spodziewać, wypłacenia im  pieniędzy,  wyraził nadzieję, że pierwsze wypłaty powinny nastąpić jeszcze w tym roku, gdyż dla pracowników Agencji "obsługa" wniosków z tego działania jest absolutnym priorytetem. Podkreślił jednocześnie, że szybkie wypłacenie pieniędzy będzie możliwe jeśli składane wnioski będą dokładnie wypełnione i będą miały wszystkie wymagane załączniki. Tylko bowiem w wypadku, gdy nie trzeba odsyłać wniosków do ich uzupełnienia możliwe jest ich szybkie "załatwienie".

Marek Sawicki mówił też o sprawnym wypłacaniu środków z PROW 2007 - 2013.  Z przedstawionych przez  ARiMR informacji wynika, że do 10 września br. Agencja zrealizowała płatności w łącznej kwocie 16,5 mld złotych , przy czym  tylko w tym roku przekazała beneficjentom tego Programu 5,2 miliarda złotych.

Minister i prezes ARiMR przedstawili też efekty  tegorocznych naborów wniosków o dopłaty bezpośrednie i o wsparcie z PROW 2007-13.  Do 10 września br. Agencja przyjęła m.in. 1 373 174 wnioski o płatności bezpośrednie, 736 737 wniosków o wsparcie z tytułu  gospodarowania na obszarach niekorzystnych tzn. ONW, 110 000 wniosków o dopłaty rolno-środowiskowe, przeszło 10 i pół tysiąca na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", prawie tysiąc wniosków (na kwotę 3,6 miliarda złotych) z działania "Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej a starający się o uzyskanie "Rent strukturalnych" złożyli 11,3 tysiąca wniosków.

Dziennikarze zadawali m.in. pytania o to ile osób, które złożyły wnioski, będzie mogło otrzymać Renty strukturalne. Prezes Tomasz Kołodziej wyjaśniał, że na razie trudno jest to jednoznacznie określić ponieważ ARiMR przygotowuje obecnie tzw. ranking na to działanie a tzw. departamenty merytoryczne są obecnie w trakcie szacowania kosztów. Prezes  ARiMR liczy, że  otrzyma je jednak ponad 6 tysięcy beneficjentów.
Po konferencji prasowej minister Marek Sawicki i prezes Tomasz Kołodziej udzielili kilku wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych.  


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę