Holenderskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS) błędnie obliczyło inflację za okres od lipca ubiegłego roku do lipca tego roku. Jak poinformował rzecznik CBS, zawyżony został indeks cen konsumpcyjnych i teraz musi zostać obniżony
Eksperci ostrzegają, że błąd może mieć wielkie konsekwencje dla polityki finansowej państwa. Rzecznik holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego wyjaśnił, że błąd powstał w programie komputerowym, który Biuro samo opracowało. Program błędnie przeliczał skanowane ceny z supermarketów. Poziom inflacji na ich podstawie został znacznie zawyżony.
Prawdziwe dane nie są obecnie znane, natomiast z błędnych informacji wynikało, że inflacja w lipcu tego roku wyniosła 2,2%. Natomiast za cały ubiegły rok – także według starych danych – 3,5%, ale i te dane muszą być zweryfikowane.
Błąd ten może mieć wielkie konsekwencje, tak dla polityki finansowej państwa, jak i dla państwowych i społecznych organizacji, które opierają swoją działalność na tych danych między innymi przy określaniu wysokości pensji, składki emerytalnej, dodatku wychowawczego czy bezrobotnego. Sprawę badają holenderskie ministerstwa spraw socjalnych i finansów.