Przez ostatnie 20 lat podejmowano wiele inicjatyw zmierzających do zapewnienia rozwoju terenów górskich i górzystych. Większość z nich miała charakter wyrywkowy i nie przynosiła oczekiwanych korzyści.
W 1985 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę wprowadzającą rozwiązania, które miały nie tylko zahamować degradację gospodarczą i społeczną regionów górskich, ale i stworzyć warunki umożliwiające ich rozwój. W zasadzie jednak uchwała ta wprowadziła tylko dopłaty do produkcji mięsa wołowego, mleka i wełny. Nie wykorzystano natomiast planowanego zwiększenia środków na rozwój infrastruktury ze względu na małą aktywność samorządów możliwości finansowe państwa.
Większe efekty przyniosła ustawa o podatku rolnym z 1984 roku. Po jej nowelizacji na początku lat dziewięćdziesiątych wprowadzono ulgi w podatku gruntowym dla rolników pracujących w regionach górskich. Górale nadal z nich korzystają.
W latach dziewięćdziesiątych coraz częściej dopominano się wprowadzenia rozwiązań wpływających bardziej zdecydowanie na rozwój gospodarczy terenów górskich. W 1993 roku w słynnym Memoriale Górskim zwracano uwagę władz państwa na problemy życia w tych regionach. Następstwem postulatów górali była uchwała przyjęta przez Sejm w 1997 roku. Zobowiązywała ona rząd do opracowania kompleksowego programu aktywizacji obszarów górskich. Zadanie to powierzono Komitetowi Rozwoju Regionalnego i Rządowemu Centrum Studiów Strategicznych. Założenia Strategii rozwoju terenów górskich opracowano dopiero po dwóch latach, ale mogły być one jedynie podstawą do tworzenia programów regionalnych.
Kolejny projekt – tym razem ustawy regulującej zasady wspomagania przez państwo regionów górskich – złożono w sejmie w 2000 roku. Zakładał on powołanie Komitetu, który ma reprezentować interesy obszarów górskich. Jednak w opinii wielu ekspertów projekt jest zbyt szczegółowy i zbyt obszerny. Ponadto obejmuje nie tylko problemy związane z prowadzeniem działalności rolniczej. Jego autorom zarzuca się również, że wykorzystali unijne przepisy, które są już nieaktualne.
Kilka tygodni temu do Sejmu wpłynął następny projekt ustawy o zrównoważonym
rozwoju obszarów górskich i górzystych. O tym z kolei mówi się, że chociaż
zgodny z unijnym prawem jest zbyt ogólnikowy i mało precyzyjny. Mimo wielu
uchwał i projektów ustaw nie wypracowano jak dotąd jednolitych uregulowań
prawnych zmierzających skutecznie do restrukturyzacji i rozwoju regionów górskich.
15 maja br. na Akademii Rolniczej we Wrocławiu odbędzie się seminarium
naukowe poświęcone kwestii nowej ustawy górskiej.
Źródło: Za i przeciw, Redakcja Rolna TVP