Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Poparcie dla Belki umocniło złotego

24 czerwca 2004

W pierwszych godzinach środowej sesji złoty kontynuował zwyżki rozpoczęte we wtorek po publikacji danych dotyczących inflacji bazowej. Cena amerykańskiej waluty zniżkowała do poziomu 3,7570, natomiast cena euro w okolice 4,5650. Inwestorzy z optymizmem oczekują czwartkowego głosowania nad wotum zaufania dla premiera Marka Belki oraz przyszłotygodniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie zacieśnienia polityki pieniężnej. Nastrój na rynku pogorszył się dopiero po publikacji najnowszych danych makroekonomicznych GUS.

O godz. 10.00 okazało się, że sprzedaż detaliczna w maju była dużo niższa (4 proc.), niż spodziewali się analitycy (11,5 proc.).
Natychmiast pojawiły się komentarze, że presja inflacyjna w Polsce nie jest aż tak znacząca, jakby mogło się wydawać po publikacji ostatnich danych dotyczących cen produkcji przemysłowej i cen konsumentów. Nasiliły się spekulacje, że Rada Polityki Pieniężnej może odłożyć decyzję o podniesieniu stóp procentowych do przyszłego posiedzenia, by móc realniej ocenić sytuację, po publikacji czerwcowych danych. Złotemu nie była w stanie pomóc informacja o spadku stopy bezrobocia z 20 proc. w kwietniu do 19,6 proc. w maju. Notowania amerykańskiej waluty wzrosły do poziomu 3,7910, do czego oprócz danych z kraju przyczyniły się także spadki kursu EUR/USD. Notowania wspólnej waluty wróciły w okolice 4,58.
Złoty rozpoczął mozolne odrabianie strat po wypowiedziach premiera Marka Belki i lidera Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego, przypieczętowujących w zasadzie sukces obecnego gabinetu w czwartkowym głosowaniu nad wotum zaufania. Kurs USD/PLN osiągnął poziomy 3,77. W stosunku do euro złoty odrobił poniesione przed południem straty z nawiązką. Kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,5610. O godz. 15.30 jeden dolar wyceniany był na 3,7765 złotego, a jedno euro na 4,5685 złotego (odchyl. –1,66 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że korekta notowań na rynku EUR/PLN zakończyła się w okolicach 4,6050, a złoty ma ochotę na dalsze wzrosty. Najbliższym poziomem wsparcia dla notowań powinien być 4,5370. Z kolei kurs USD/PLN może w najbliższym czasie skierować się ponownie w rejony 3,72.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę