Gmina Pałecznica znalazła się wśród 12 małopolskich samorządów, które otrzymają pieniądze na inwestycje z zakresu rozwoju obszarów wiejskich. Zarząd Województwa Małopolskiego wyróżnił podproszowicką gminę przyznaniem jej 2,138 mln zł na przebudowę i budowę dróg gminnych. Pieniądze pochodzą z dotacji Unii Europejskiej, a rozdzielane są w ramach "Zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego województwa małopolskiego".
Gmina Pałecznica korzysta z zaradności samorządowców - i najwyraźniej także z przejścia do województwa małopolskiego. Przed reformą administracyjną należała do województwa kieleckiego, o czym świadczy jeszcze numer kierunkowy 041, który trzeba wstukać na klawiaturze telefonu, dzwoniąc nawet z sąsiedniej wsi.
Pieniądze, przyznane na inwestycje drogowe, pozwolą władzom pochwalić się 39 km wyasfaltowanych traktów gminnych. Wszystkie drogi podlegające pałecznickiemu samorządowi (oprócz dojazdowych do pól) mają 42 km długości. Pozostałe 3 km nie zostały zgłoszone do wniosku tylko ze względu na problemy formalne, m.in. brak zapisów w księgach wieczystych. Tak więc niemal wszystkie gminne drogi mają - lub będą miały - nowoczesną nawierzchnię.
"Jest to owoc pracy w kilku ostatnich latach. Inwestycja, na którą składaliśmy wniosek, jest częścią dużego projektu rozpoczętego w 2000 roku" - informuje wójt Marcin Gaweł. Cztery lata temu Rada Gminy przyjęła plan modernizacji i przebudowy dróg w całej gminie. Przyznane w tym tygodniu przez Zarząd Województwa Małopolskiego pieniądze pozwolą ukończyć jego ostatni etap.
W tym roku w gminie Pałecznica zrealizowano trzy zadania dofinansowane przez SAPARD: asfaltową nawierzchnię położono na 15 km dróg. Po wykonaniu inwestycji, na którą gmina otrzymała ponad 2-milionową dotację, zdecydowanie poprawi się komfort życia mieszkańców.
"W wyniku tych prac uporamy się z większością dojazdów do siedlisk mieszkańców, zostaną jeszcze dojazdy do indywidualnych gospodarstw rolnych w zabudowie rozproszonej" - informuje wójt Gaweł. Najmłodszy wójt w powiecie proszowickim jest bardzo zadowolony z zakwalifikowania wniosku jego gminy. "Byłem zaskoczony, do końca nie miałem pewności, że się uda. Tym bardziej jest mi miło, że zajęliśmy 11. miejsce w rankingu".
Wniosek przygotowywał czteroosobowy zespół, w którym znaleźli się: wójt, geodeta i urzędnicy do spraw budowlanych oraz inwestycji.
Dodać należy, że na gminnych drogach w Pałecznicy układany jest dywanik asfaltowy. Miejscowe władze nie stosują tzw. nakropku emulsją, bowiem wyszły z założenia, że w takim rodzaju terenu, jaki dominuje w gminie, ten rodzaj nawierzchni się nie sprawdza. Ze względu na duże nachylenia drogami spływają spore ilości wody i te powierzchniowe utrwalenia emulsją okazują się nietrwałe. Choć więc dywanik asfaltowy jest dwa razy droższy, postawiono na taką właśnie technologię: lepszą, trwalszą i wygodniejszą dla pieszych i zmotoryzowanych.