Klienci polskich banków nie odczują bezpośrednio zmian wynikających ze wstąpienia do Unii Europejskiej - powiedział Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich.
Prezes PKO BP Andrzej Podsiadło powiedział, że jego zdaniem również "pierwszy dzień roboczy po 1 maja będzie dokładnie taki sam, jak dni poprzednie. Z tytułu przystąpienia do Unii nic się nie wydarzy. Bank może coś zmienić, wprowadzić nową usługę, ale to nie będzie bezpośrednio związane z dniem 1 maja jako z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej". Zygierewicz dodał, że "w dłuższej perspektywie istotna zmiana, to pojawienie się oddziałów banków zagranicznych".
Zgodnie z Prawem bankowym banki z UE będą wchodzić na polski rynek bez konieczności posiadania polskiej licencji. Natomiast polskie oddziały będą mogły być także tworzone w państwach UE.
Polacy mogą zakładać rachunki w bankach za granicą, bez żadnych dodatkowych zezwoleń już od 2002 roku. Konta w bankach zagranicznych można otwierać od półtora roku, nie ma tu żadnych ograniczeń. Zainteresowanie jest jednak umiarkowane, raczej ze strony osób, które takich kont potrzebują ze względów praktycznych – powiedział Zygierewicz. Dodał, że "na razie jednak wciąż stopy procentowe w Polsce są wyższe, niż w krajach UE, banki w krajach UE nie są konkurencyjne. Myślę więc, że to nie jest największe wyzwanie, przed jakim staną polskie banki". Jego zdaniem zainteresowanie może się zwiększyć, gdy spadnie cena transakcji transgranicznych.
Największa zmiana dotyczyć będzie osób, które dotychczas nie były klientami banków. Ze względu na to, że dopłaty dla rolników będą przekazywane na rachunki bankowe, rolnicy występujący o dopłaty muszą takie rachunki założyć.
Z kolei według badań Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z przedstawionych we wtorek podczas VII Forum Bankowości Elektronicznej, wejście Polski do UE w opinii bankowców zwiększy konkurencję na rynku bankowości elektronicznej (62 proc.), będzie miało wpływ na jakość usług (71 proc.). Zdaniem bankowców, integracja będzie też miała wpływ na spadek prowizji i opłat (47 proc.).
Bankowcy sądzą, że pojawią się nowe marki bankowości internetowej (44 proc.). Zakładają też, że w 62 proc. integracja z UE będzie miała zdecydowanie pozytywny lub raczej pozytywny wpływ na liczbę klientów bankowości elektronicznej. Jednym z przejawów wejścia do UE będzie według badań upowszechnienie możliwości dokonywania przelewów za granicę oraz korzystanie z rachunków walutowych do czasu przejścia ze złotego na euro.