Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw oraz emerytury i renty brutto w listopadzie były wyższe niż przed rokiem, jednak wysoka inflacja spowodowała obniżenie ich siły nabywczej w skali roku, wynika z comiesięcznej informacji GUS o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w listopadzie 2 tys. 504,99 zł i było o 2,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Znacznie wzrosły wynagrodzenia w budownictwie oraz transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (po 5,6 proc.).
W przetwórstwie przemysłowym przeciętne wynagrodzenie brutto było o 3,1 proc. większe niż przed rokiem, przy czym wśród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, najbardziej wzrosło ono w produkcji pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (o 8 proc.) oraz maszyn i urządzeń (o 7,2 proc.), a najmniej w produkcji wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,3 proc.).
W niewielkim stopniu zwiększyły się płace w hotelach i restauracjach o 1,2 proc., podaje GUS.
Jednak, w wymiarze realnym, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie obniżyło się o 1,5 proc. w skali roku.
Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w listopadzie br. wyniosła 1 tys. 152,83 zł i była o 4,1 proc. wyższa niż przed rokiem. Jednak siła nabywcza przeciętnej emerytury i renty w listopadzie obniżyła się o 0,6 proc,. w skali roku, informuje GUS.
W okresie od stycznia do listopada wystąpił wzrost wzrost realnych wynagrodzeń oraz rent i emerytur z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych, jednak był on dużo niższy niż przed rokiem.