Ptak_Waw_CTR_2024

PIT-y dla niecierpliwych

7 lipca 2004

Choć do kampanii rozliczeń z fiskusem z podatku za 2004 r. jeszcze pół roku, to w Dzienniku Ustaw opublikowano już formularze rocznych zeznań podatkowych, które będziemy w jej trakcie stosować. Są niespodzianki i nowości.

Generalne zasady rozliczenia się nie zmienią. Nadal będziemy mieli więc dwa podstawowe formularze zeznań rocznych: PIT-36 i PIT-37. Ten pierwszy wypełnią podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, samodzielnie opłacający zaliczki na podatek oraz ci, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci np. rentę rodzinną.

Drugi, zdecydowanie popularniejszy, przeznaczony jest dla osób otrzymujących wynagrodzenie za pracę, emerytów i rencistów oraz tych, którzy pracują na zlecenia. W podstawowych formularzach nie ma większych zmian. Poddano je jedynie face liftingowi. Zmianą, która rzuca się w oczy jest przeniesienie z pierwszej strony na koniec formularzy, informacji o składanych wraz z nimi załącznikach.

Do podstawowych formularzy dochodzą ulgowe załączniki. I tu największa niespodzianka. Mimo likwidacji większości ulg nadal będziemy wypełniać załącznik PIT/O. To formularz przeznaczony do wykazania zwykłych ulg czyli niemieszkaniowych. W 2004 r. takich ulg już praktycznie nie ma i wydawało się, że aby uprościć rozliczenie, Ministerstwo Finansów zdecyduje się na przeniesienia tego co zostało (m.in. ulgi za darowizny oraz za wydatki na cele rehabilitacyjne) do podstawowych formularzy. Tak się nie stało. PIT/O będzie istniał nadal, tyle że zamiast dwóch stron do wypełnienia, będzie miał jedną.

Cztery strony liczy za to nadal PIT/D na ulgi mieszkaniowe. To jeszcze można zrozumieć, bo choć poza ulgami remontową i odsetkową inne zlikwidowano, to część podatników może z nich nadal korzystać, w ramach tzw. praw nabytych.

Absolutną nowością jest PIT-38. Formularz ten wprowadzono w związku z wygaśnięciem zwolnienia od podatku dochodów kapitałowych. Podatnicy będą w nim wykazywać przychody m.in. z odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Opodatkowany będzie dochód czyli różnica między przychodem ze sprzedaży papierów wartościowych i kosztami jego uzyskania. Kosztem mogą być m.in. wydatki na nabycie akcji oraz wydatki związane z posiadaniem rachunku w biurze maklerskim. Dochodów z giełdy nie będzie się łączyło z innymi dochodami np. z pracy etatowej czy z emerytury. To oznacza, że podatnik, który ma np. dochody z pracy na etacie i giełdy, a także poniesie w tym roku wydatki remontowe i przekaże jakąś objętą ulgą darowiznę będzie musiał wypełnić co najmniej cztery formularze.

Wzory nowych formularzy można sobie obejrzeć w Dzienniku Ustaw nr 150


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę