PIT. Mniejsze stawki od najuboższych?

12 lipca 2004

Obniżenie stawki PIT z 19 do 8 proc. dla osób, które zarabiają najmniej jest śmiałym krokiem, ale raczej nierealnym do zrealizowania. Oczywiście obniżanie podatków jest jak najbardziej słuszne, jednak istnieje obawa, że za tę obniżkę ktoś będzie musiał zapłacić – twierdzą zgodnie eksperci.

Przedstawiciele SLD poinformowali ostatnio o planowanym obniżeniu stawki PIT z 19 do 8 proc. dla osób, które zarabiają najmniej. Takie rozwiązanie, jak stwierdził w rozmowie z „GP” Stanisław Stec, spowoduje, że w portfelach tych najbiedniejszych zostanie więcej pieniędzy, a ci, co więcej zarabiają, będą mogli się z tymi biedniejszymi podzielić.

Eksperci zgodnie twierdzą, że niższe podatki to cel jak najbardziej słuszny. Nie da się go jednak osiągnąć poprzez obniżki dla najuboższych kosztem innych podatników. System obniżek podatkowych nie będzie antidotum na wszystkie choroby nękające gospodarkę, a niższy podatek dla najbiedniejszych przyniesie tylko krótkoterminowe korzyści – wynika z sondy przeprowadzonej wśród ekspertów przez „GP”.


POWIĄZANE

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym stanowiskiem Warsaw Enterprise Institu...

Korzystając z e-podpisu z Profilem Zaufanym- można od razu zweryfikować tożsamoś...

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają możliwe zmiany w podatku od zy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę