Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pieniądze z UE dla małych firm

30 września 2004

Do 2007 r. ma powstać ponad 100 funduszy pożyczkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w środę prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU) Mirosław Grabowski na 31. Światowym Kongresie Small Businessu w Warszawie.

To są fundusze pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw –  powiedział Grabowski. Fundusze te powstają na bazie samorządów regionalnych lub na bazie różnych instytucji i organizacji –  dodał prezes.

Jak poinformował, część funduszy pożyczkowych, powstałych na bazie samorządów, już działa. Fundusze działają tak jak Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe –  powiedział Grabowski.Nie potrafił jednak podać dokładnej liczby już działających funduszy. Według informacji portalu funduszeonline.pl. w Polsce obecnie działa kilkadziesiąt takich funduszy pożyczkowych.

Według informacji NRZHiU system funduszy pożyczkowych ma się docelowo składać z 16 regionalnych i ok. 100 lokalnych funduszy. Mają one obsługiwać małe przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Dzięki powstaniu nowych funduszy będzie łatwiejszy dostęp do pieniędzy, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo dzisiaj +pieniądz+ jest za drogi i zbyt duże oczekiwania się stawia wnioskodawcom (ubiegającym się o kredyty i pożyczki - PAP) –  dodał. Grabowski ocenił też sytuację małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W ciągu ostatnich lat udało nam się poprawić warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw –  powiedział. Obniżeniu uległ podatek dochodowy dla małych firm z maksymalnej stawki 40 proc. do 19 proc. To sposób, by firmy mogły więcej inwestować i w konsekwencji tworzyć nowe miejsca pracy –  dodał.

Za sukces uznał uchwalenie ustawy o swobodzie gospodarczej. Przede wszystkim ułatwia ona rejestrację firm i powstawanie nowych –  wyjaśnił Grabowski Porażką i problemem, który dzisiaj powstał jest propozycja obciążenia przedsiębiorców wyższą składką na ZUS, szczególnie tych najmniejszych –  powiedział prezes. Dodał, że obecnie sytuacja jest dobra, ale nie wiemy, co się stanie, jeśli Sejm uchwali podwyżkę składek.

Rząd zaproponował wprowadzenie dziewięciu progów naliczania składki, w przedziale od 60 proc. do 180 proc., w zależności od wysokości dochodów rocznych. Obecnie składka jest naliczana od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług to organizacja samorządu małych i średnich przedsiębiorstw, działająca od 2000r. Rada skupia 33 regionalne zrzeszenia małych i średnich przedsiębiorstw, których członkami jest ok. 70 tys. właścicieli i udziałowców małych i średnich przedsiębiorstw. Większość przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacji to małe firmy, prowadzone systemem rodzinnym. NRZHiU Zajmuje się reprezentowaniem i promocją małych i średnich przedsiębiorstw.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę