Pieniądze na poprawę jakości życia mieszkańców wsi
27 marca 2015
W ramach programu, gminy i powiaty mogą ubiegać się o pożyczki na realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych z zakresu: budowy dróg, zaopatrzenia wsi w wodę, zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, oświaty oraz zaopatrzenia w energię z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Nabór wniosków do XIV edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego potrwa od 1 do 20 kwietnia br. Limit środków dla tej edycji wynosi 8 mln złotych. Oprocentowanie pożyczki wynosi – dla przedsięwzięć priorytetowych równowartość 0,95 wskaźnika WIBOR 3M, jednak nie mniej niż 2,85 punktu procentowego, dla pozostałych – równowartość wskaźnika WIBOR 3M, jednak nie mniej niż 3 punkty procentowe.
– Dzięki podjętym przez nas działaniom, już od ponad 25 lat przyczyniamy się do aktywnego rozwoju polskiej wsi. Każda inicjatywa, która ma na celu polepszenie komfortu życia mieszkańców obszarów wiejskich, jest przez nas pożądana i sukcesywnie realizowana – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP. – Wsparcie programu dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich, w którym maksymalna kwota pożyczki wynosi 1 mln zł, zwiększa szansę na rewitalizację tych rejonów Polski – dodaje.
„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł. Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
Opracował: Obi oba