Cztery dni zostały rolnikom prowadzącym działalność gospodarczą na złożenie w KRUS zaświadczenia z urzędu skarbowego.
KRUS chce wiedzieć, w jakiej formie rolnicy płacą podatek dochodowy. Jeśli firmę mieli także w ub.r., muszą wykazać wysokość podatku należnego.
- Wielu rolników złożyło już u nas zaświadczenia z urzędu skarbowego - mówi Jerzy Morkowski, dyr. bydgoskiego oddziału KRUS.
- Dokumenty ciągle wpływają. Nowe obowiązki nakłada na rolników-przedsiębiorców ustawa z 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U z 2004 r. nr 91, poz. 873).
Rolnicy, którzy 2 maja br. prowadzili już działalność gospodarczą i opłacali składki w KRUS, muszą do 30 września br. udokumentować w jakiej formie płacą podatek dochodowy od działalności pozarolniczej oraz ile on wyniósł w 2003 r.
Jeżeli okaże się, że rolnik-przedsiębiorca płaci podatek na zasadach ogólnych lub jego podatek należny za 2003 r. (bez względu na formę) przekroczył 2528 zł, wówczas z końcem III kwartału br. rolnik przestanie być ubezpieczony w KRUS i od 1 października br. będzie musiał obowiązkowo płacić składki na ZUS.
Teraz nie muszą składać dokumentów ci rolnicy, którzy po 1 maja br. rozpoczęli (bądź dopiero rozpoczną) działalność gospodarczą. Ich już na starcie objęły zmienione przepisy ustawy.
Rolnik, który spełnia warunki i może zostać w KRUS, musi w ciągu 14 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej złożyć oświadczenie, że nadal będzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne rolników i przedstawić w KRUS dokument, że spełnia warunki, by móc płacić zryczałtowany podatek dochodowy (w ciągu 7 dni od otrzymania go z urzędu skarbowego).
Rolnik, który nie dochowa tych terminów albo nie spełnia któregoś z podanych warunków, zostanie z końcem kwartału, w którym uruchomił firmę, wykluczony z KRUS.
Do 14 lutego 2005 r. trzeba będzie złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za 2004 r. Dziś rząd zajmie się nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.