Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opłaty notarialne

5 stycznia 2005

Opłaca się czekać czy nie? Takie pytanie zadaje sobie wielu rolników, którzy chcą ubiegać się o renty strukturalne. Zmiana rozporządzenia zmieniająca stawki opłat notarialnych jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Ale czy rzeczywiście rolnicy zapłacą za przekazanie gospodarstwa dużo mniej? Zdania w tej sprawie są podzielone.

Z wnioskiem o zmniejszenie opłat notarialnych wystąpił do Ministra Sprawiedliwości Minister Rolnictwa. Po zmianie rozporządzenia opłata notarialna dla wszystkich rolników byłaby jednakowa, a nie jak teraz uzależniona od wielkości gospodarstwa. Jej górna wysokość będzie wynosić 600 zł i będzie to analogicznie dla osób przechodzących na emeryturę i rentę z ubezpieczenia społecznego rolników

Taka propozycja ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości już wyszła i można spodziewać się, że jeszcze z tym miesiącu stanie się obowiązującym prawem. Ale czy oznacza to, że rolnicy ubiegający się o renty strukturalne rzeczywiście zapłacą mniej przy dopełnianiu formalności związanych z przekazaniem lub sprzedażą gospodarstwa.

Zupełnie inne zdanie w tej sprawie ma Krajowa Rada Notarialna. Jeżeli opłaty zmniejszą się tylko nieznacznie to rolnicy, wiele na zmianie rozporządzenia nie zyskają. A oczekiwanie w tym przypadku oznacza straty bo świadczenia będą wypłacane od dnia dopełnienia wszystkich formalności.

Od chwili przekazania gospodarstwa rolnego rolnicy będą mieli naliczaną rentę strukturalną. Wypłaty pierwszych świadczeń rolnicy mogą się spodziewać w tym miesiącu.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę