W sierpniu spadły ceny niektórych towarów i usług konsumpcyjnych. Więcej płaciliśmy m.in. za mięso, ryby, kosmetyki i perfumy.
Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,1 procent zawdzięczamy głównie sezonowej obniżce cen żywności - o 0,7 proc. Nastąpił dalszy spadek cen warzyw (o blisko 12 proc.), niższe niż przed miesiącem były też ceny cukru, mąki, olejów roślinnych. Tańsze były także tłuszcze zwierzęce, pieczywo, mleko, sery i jaja.
Droższe były natomiast owoce (o ponad 3 proc.). Więcej niż w lipcu konsumenci musieli także płacić za mięso - wieprzowe podrożało o niemal 1,5 proc., niewiele mniej drób. Wzrosły ceny napojów bezalkoholowych - kawy i soków, ale herbata trochę potaniała. Za wyroby tytoniowe płacono prawie o 0,5 proc. więcej niż w lipcu, bez zmian pozostały zaś ceny napojów alkoholowych. Potaniało obuwie i odzież, za to podniesiono ceny środków do mycia, kosmetyków i perfum.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, związanych z mieszkaniem, wzrosły w sierpniu o 0,1 proc. Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci, dostawę zimnej wody, usługi kanalizacyjne. Więcej trzeba było płacić za opał, gaz ciekły, CO i ciepłą wodę.
Podniesiono także opłaty związane ze zdrowiem, w tym ceny artykułów farmaceutycznych. Drożej kosztowały usługi stomatologiczne.
Następstwem wzrostu cen paliw były podwyżki cen w zakresie transportu - o 1,2 proc. Droższe były usługi transportowe, paliwa do prywatnych środków transportu, przejazdy komunikacją miejską.
Prawdopodobnie w związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego, w sierpniu zanotowano niewielki wzrost cen podręczników. Nieznacznie podrożały bilety do kin, teatrów i na koncerty, oraz opłaty za radio i telewizję kablową.