Oprocentowanie kredytów dla rolników będzie niższe o 1-3% w zależności od linii kredytowej. Decyzję taką podjął rząd na wtorkowym posiedzeniu, przyjmując rozporządzenia dotyczące działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Centrum Informacyjne Rządu podało w komunikacie, że przyjmując rozporządzenie rząd brał pod uwagę fakt, iż rolnicy krajów Unii Europejskiej płacą znacznie niższe niż polscy rolnicy odsetki od kredytów inwestycyjnych w rolnictwie.
Wtorkowe rozporządzenie rządu przewiduje także podwyższenie z 8 mln do 16 mln zł maksymalnej kwoty kredytu preferencyjnego dla jednego podmiotu w ramach branżowego programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przetwórstwa ziemniaków na skrobię.
Podwyższona zostanie także z 2 do 4 mln złotych maksymalna kwota kredytu dla jednego gospodarstwa rolnego oraz z 4 do 8 mln dla działów specjalnych produkcji rolnej.
Ma to na celu przyspieszenie procesu dostosowania się krajowych gospodarstw do wymogów unijnych i podniesienie ich konkurencyjności, wprowadzenie przepisów wykonawczych do postanowień dotyczących kredytowego wsparcia dla powstawania rodzinnych gospodarstw rolnych, w tym między innymi poprzez dostęp do preferencyjnego kredytu przy zakupie nieruchomości rolnych do 300 ha (podwyższenie ze 100 ha) – napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Według CIR, rozporządzenie rządu ma zachęcić banki do większej działalności kredytowej na rzecz sektora rolno-żywnościowego. Rozporządzenie wydłuża także o 1 rok okres stosowania dopłat do oprocentowania kredytów tzw. nawozowych udzielanych gospodarstwom rolnym poszkodowanym przez suszę w 2003 roku. Dopłat do oprocentowania kredytów dla rolników udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.