Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Obiżanie stawek coraz powszechniejsze

6 kwietnia 2004

Zmniejszając stawkę CIT z 27 proc. do 19 proc., Polska dokonała jednego z najistotniejszych cięć podatkowych – uważają międzynarodowi specjaliści. Zwracają jednocześnie uwagę, że w kilku krajach stawki dla biznesu są jeszcze niższe, np. na Węgrzech jest to 16 proc., a w Irlandii 12,5 proc.

W ubiegłym roku w wielu państwach, w tym również należących do Unii Europejskiej oraz mających wkrótce przystąpić do UE, obniżono stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw. W udostępnionym właśnie raporcie KPMG, który poświęcony jest tym kwestiom, dokonano analizy sytuacji w 69 krajach, w tym 30 będących członkami OECD, a także w wielu innych państwach Azji i Ameryki Łacińskiej. Jeżeli chodzi o OECD, to średni podatek dochodowy od przedsiębiorstw zmniejszył się w tym roku do 28,99 proc. W ub.r. wynosił 29,9 proc. Średnia stawka nieznacznie obniżyła się również w krajach Unii Europejskiej. W ub.r. wynosiła 29,85 proc. natomiast w tym roku – 29,36 proc.

Podatki raczej w dół

Polska zmniejszyła stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 27 proc. do 19 proc. Było to największe cięcie stawki wśród zbadanych krajów – podkreślono w raporcie. Jednocześnie zwrócono uwagę, że również w innych państwach, które wkrótce przystąpią do Unii Europejskiej, dokonano znaczących obniżek podatku dla przedsiębiorstw. Węgry zmniejszyły stawkę z 18 proc. do 16 proc., Słowacja – z 25 proc. do 19 proc., a Czechy – z 31 proc. do 28 proc. Jeżeli chodzi o inne państwa naszego regionu, to stawkę podatkową obniżono również na Ukrainie – z 30 proc. do 25 proc. W kilku państwach stawkę pozostawiono na niezmienionym poziomie. Dotyczy to Rumunii – 25 proc., Rosji – 24 proc. oraz Chorwacji – 20 proc.

Natomiast wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej największego cięcia dokonała Portugalia. Zmniejszyła bowiem stawkę z 33 proc. do 27,5 proc. Ciekawą sytuację można było zaobserwować w Niemczech. Otóż w 2003 r. nieznacznie zwiększono tam stawkę podatku dochodowego do 39,58 proc. w porównaniu z 2002 r., kiedy to wynosiła 38,26 proc. Natomiast na 2004 r. dokonano obniżenia stawki do 38,29 proc. Ponownie obniżyły podatek Włochy – tym razem z 38,25 proc. do 37,25 proc. Natomiast Irlandia, która zredukowała podatek do 12,5 proc., ma najniższą stawkę wśród krajów OECD.

Zmiany podatkowe w Ameryce Łacińskiej i państwach Azji i Pacyfiku były mniej wyraźne w porównaniu z Europą. Najbardziej obniżyła stawkę Kostaryka – z 36 proc. do 30 proc. W Meksyku zmniejszono podatek z 34 proc. do 33 proc. W raporcie podkreślono, że w kilku krajach podniesiono podatki. Tak było w Peru, gdzie stawka zwiększyła się z 27 proc. do 30 proc. Do podwyżki doszło również w Hongkongu – z 16 do 17,5 proc.

Stawka to nie wszystko

Warto jednak zwrócić uwagę na pewien niezwykle istotny fakt. Otóż analizując rzeczywiste obciążenia fiskalne firm nie wystarczy brać pod uwagę jedynie samej stawki podatkowej. Jak podkreślono w raporcie, trzeba również zwrócić uwagę na możliwość dokonywania odliczeń od podstawy opodatkowania, na zachęty inwestycyjne, wysokość podatków pośrednich czy na stopień skomplikowania prawa podatkowego. Przykładem mogą być Węgry.

Z raportu wynika, że obecnie obowiązuje tam 16-procentowa stawka podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Węgry znajdują się na drugim miejscu wśród krajów OECD, jeżeli chodzi o niską stawkę podatku dochodowego. Jednak nie oznacza to wcale, że na Węgrzech są małe obciążenia fiskalne biznesu. Większość węgierskich przedsiębiorstw płaci bowiem podatki lokalne, a także składki na ubezpieczenia społeczne pracowników. Wielu zagranicznych inwestorów bywa zaskoczonych koniecznością wnoszenia lokalnych podatków, i to liczonych od bardzo szerokiej podstawy, co może stanowić szczególne obciążenie dla firm nieprowadzących produkcji.

Co prawda, nie wszystkie władze lokalne pobierają podatek, niektóre firmy uzyskują zwolnienie z konieczności jego wnoszenia. Mimo to problem został dostrzeżony przez przedstawicieli węgierskiego Ministerstwa Finansów, którzy rozważają, jakie podjąć działania, żeby ich kraj był konkurencyjny pod względem podatkowym.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę