Sejm znowelizował w piątek ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, która m.in. rozszerza obowiązki informacyjne pośrednika ubezpieczeniowego wobec konsumentów. Celem nowelizacji jest uwzględnienie unijnej dyrektywy z zakresu pośrednictwa ubezpieczeniowego.
Nowela rozszerza obowiązki informacyjne pośrednika ubezpieczeniowego wobec konsumentów. Chodzi o informacje o adresie firmy, która wykonuje działalność agencyjną, o wpisie do rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz o posiadanych akcjach i udziałach zakładów ubezpieczeń, uprawniających do co najmniej 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników.
Według rządu, przepisy projektu służą lepszej ochronie interesów konsumentów. Zgodnie z ustawą, agent ubezpieczeniowy ma obowiązek odbywać szkolenie raz na trzy lata. Rozszerza również katalog czynności ubezpieczeniowych, które zakład ubezpieczeń może zlecać podmiotom zewnętrznym. Chodzi m.in. o windykację roszczeń z tytułu niezapłaconej składki za ubezpieczenie.
Zezwala też agentom ubezpieczeniowym, mieszkającym lub mającym siedzibę w innych krajach UE, na działalność na terenie Polski. Również agenci wpisani do polskiego rejestru agentów ubezpieczeniowych mogą wykonywać działalność na terenie innego państwa UE. Mają jednak obowiązek zawiadomić o tym stosowne organy nadzoru.