Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe zasady rankingowe

3 grudnia 2015

Nie moment złożenia wniosku, ale miejsce w rankingu będzie decydowało o przyznaniu dotacji dla rolników, którzy nie są w stanie utrzymać się tylko z pracy na roli i chcieliby rozwinąć alternatywną działalność gospodarczą. Ranking będzie tworzony na podstawie m.in. powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i dochodu podatkowego gminy (w której mieszka wnioskodawca) w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

O zmianach sposobu ustalania kolejności przyznawania pomocy w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" poinformowało ministerstwo rolnictwa. Zmiany wprowadził Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do której spływają wnioski o dotacje unijne, na podstawie uchwały Komitetu będzie ustalała listy rankingowe wnioskodawców. Przede wszystkim pod uwagę będzie brana powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie. Maksymalnie 10 pkt dostanie rolnik, który gospodaruje na działce o powierzchni 1 hektara. Jeśli jego gospodarstwo ma powierzchnię równą średniej wojewódzkiej, dostanie 5 punktów. W przypadku gospodarstwa powyżej 50 ha - rolnik dostanie 0 punktów. Jeśli średnia wojewódzka jest wyższa niż średnia krajowa (tak jest np. w zachodniej i północnej Polsce), wtedy pod uwagę będzie brana ta niższa, czyli średnia krajowa.
Istotny jest także wskaźnik dochodów podatkowych w gminie na 1 mieszkańca (maksymalnie 5 pkt). W tym przypadku istotny będzie dochód, jaki osiąga dana gmina w stosunku do wpływów podatkowych innych gmin w województwie. Ponadto od 1 do 3 pkt będzie można dostać w przypadku, gdy ziemia użytkowana przez rolnika znajduje się na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) - 1 pkt będzie przyznany wtedy, gdy na obszarze ONW znajduje się przynajmniej połowa gruntów, które posiada rolnik. Dodatkowe preferencje będą dotyczyć tych wnioskodawców, którzy nie otrzymali dotąd z ARiMR dotacji w ramach jednego z dwóch działań: "Modernizacja gospodarstw rolnych" lub "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".
Pomoc będzie przysługiwała na podstawie liczby przyznanych punktów - od największej do najmniejszej liczby punktów, ale jeśli kilka wniosków uzyska taką samą liczbę punktów, wtedy o kolejności przysługiwania pomocy będzie decydowała powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie, przy czym preferowana będzie mniejsza powierzchnia. Ranking kolejności wniosków będzie udostępniony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl).
Według informacji przekazanych przez ARiMR w ostatnim naborze wniosków na to działanie (trwał do końca 2010 roku) rolnicy złożyli prawie 9 tys. podań, a pula środków na wsparcie działalności nierolniczej wynosi prawie 680 mln zł - to kwota dwukrotnie wyższa od pierwotnie przewidzianej. Jak się szacuje, dotacje na prowadzenie dodatkowej, pozarolniczej działalności będzie mogło otrzymać około 7 tys. rolników, a to tyle samo osób, ile w sumie złożyło wnioski o taką pomoc w naborach przeprowadzonych w 2008 i 2009 roku. Maksymalnie wsparcie może wynieść 100 tys. zł, a dotacja może pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na uruchamianie działalności niezwiązanej z rolnictwem. A można w ten sposób dotować wiele przedsięwzięć: handel, rzemiosło, rękodzieło, warsztaty naprawcze maszyn i samochodów, przetwórstwo produktów rolnych, wytwarzanie surowców energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo czy usługi informatyczne.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę