Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niedofinansowane gminy

14 września 2004

Niedostosowanie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do realiów panujących na polskiej wsi powoduje, że z roku na rok pogarsza się sytuacja finansowa gmin.

Głównym obciążeniem dla gmin jest dofinansowywanie szkół podstawowych i gimnazjów. "Parlament ustanawia wysokość wynagrodzeń nauczycielskich, natomiast nie daje wystarczającej ilości pieniędzy na wypłatę tych wynagrodzeń" - mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz.

Gminy muszą więc dopłacać do szkolnictwa nawet 30% w stosunku do otrzymywanej z budżetu państwa oświatowej subwencji ogólnej. Dużą przeszkodą w racjonalnym wydatkowaniu pieniędzy na oświatę jest też karta nauczyciela, którą samorządowcy nazywają nie poprawionym błędem przeszłości.

"Karta nauczyciela gwarantuje dodatki mieszkaniowe i dodatek wiejski czyli jest jeszcze 20% dodatkowego wynagrodzenia do pensji" - mówi Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna. A na to wiejskich gmin po prostu nie stać, bo koszt utrzymania jednego ucznia dochodzi do 7 tys. zł miesięcznie.

Rozwiązaniem mogłaby tu być zmiana standardów zatrudnienia nauczycieli zależnie od wielkości gminy i liczby uczniów. W przeciwnym razie gminy będą miały coraz większe zadłużenie i nie starczy im pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę