Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

NBP ostrzega, że wzrost cen paliw może spowodować wzrost inflacji

14 maja 2004

Narodowy Bank Polski ostrzega, że z powodu gwałtownego wzrostu cen paliw rośnie prawdopodobieństwo wzrostu inflacji, co może spowodować przekroczenie w 2005 roku górnego progu celu RPP, czyli 3,5 proc.

Jeśli wzrost cen ropy utrzyma się, to rośnie prawdopodobieństwo, że w 2005 roku inflacja przekroczy górny próg celu 3,5 proc. –  powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. Dodał, że taki scenariusz mogłoby mieć niekorzystny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego, szacowanego przez NBP w 2004 roku na ponad 5 proc. PKB, a w I kwartale powyżej 6 proc. Gdyby utrzymał się wzrost cen paliw, to może nastąpić większy wzrost inflacji, a to mogłoby mieć niekorzystny wpływ na wzrost gospodarczy, bo może prowadzić do podwyższenia kosztów produkcji –  powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes NBP.

Gwałtowne odbicie cen mało prawdopodobne

Szef NBP Leszek Balcerowicz uspokajał jednak, że w tym roku nie będzie gwałtownego wzrostu inflacji.

Maksymalny efekt wzrostu cen z powodu wejścia do UE to 0,9 pkt proc. (...) Nie dostrzegamy powodów, żeby miało się to w pełni zrealizować. Nie ma uzasadnienia ekonomicznego, że wejście do UE musi wywołać skok cen –  powiedział Balcerowicz. Według ustaleń NBP od czasu wejścia do UE, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, ceny cukru spadły, a wzrosły ceny pieczywa, mąki, makaronów, owoców cytrusowych, herbaty, sprzętu AGD oraz nowych samochodów.

Zdaniem prezesa NBP Leszka Balcerowicza odwrotna reakcja cen niż wcześniej prognozowano niektórych grup towarów może być związana z gwałtownym wzrostem cen paliw. Ceny ropy naftowej mocno wzrastają na świecie. Skutki tego odczuwają różne kraje. Te skutki mogły przeważyć nad przyczynami, które związane są z UE, a powinny powodować same w sobie obniżki cen –  powiedział dziennikarzom prezes.

Ceny zbóż pod koniec roku powinny spaść

Przedstawiciele banku centralnego uważają, że pozytywne efekty związane z wejściem do UE pokażą się na jesieni, kiedy to spadną ceny zbóż, a to powinno pociągnąć za sobą spadek cen mąki i pieczywa. Pozytywne efekty wejścia do UE ujawnią się w II połowie roku, jesienią. Do tego czasu  będzie pod wpływem gry podaży i popytu. Późniejsze działania powinny spowodować spadek cen zbóż i pieczywa –  powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Rybiński. ARR od 1 listopada do 31 maja następnego roku będzie prowadziła działania interwencyjne na rynku zbóż. W listopadzie 2004 roku cena interwencyjna dla objętych działaniami zbóż wyniesie 101,3 euro za tonę.

Najkorzystniejsze przyjęcie euro w 2007 roku

Eksperci NBP powtórzyli, że najkorzystniejsze dla Polski byłoby przyjęcie euro w 2007 roku, a wejście do systemu ERM2 możliwe będzie po wypełnieniu wszystkich kryteriów zbieżności. Byłoby dobrze, żeby Polska przyjęła euro w 2007 roku, bo analizy pokazują, że saldo korzyści i kosztów jest dobre. Biorąc pod uwagę jednak sytuację fiskalną jest to trudne do zrealizowania –  powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP. Do ERM2 wejdziemy natomiast wtedy, gdy będziemy przekonani, że Polska jest w stanie wypełnić w krótkim okresie kryteria zbieżności  –  dodał. Jego zdaniem istotna jest także redukcja deficytu w jak największej skali. Potrzebna jest obniżka deficytu budżetowego nawet do poziomu niższego od tego, o których mówił wicepremier Hausner –  powiedział.

Wicepremier Jerzy Hausner uważa, że w 2005 roku możliwe będzie obniżenie deficytu budżetowego do 35 mld zł. Jednocześnie zastrzegł, że obniżenie deficytu będzie możliwe pod dwoma warunkami: utrzymania wzrostu gospodarczego i ograniczenia wydatków publicznych.

załącznik Sprawozdanie NBP (pdf)


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę