Ptak_Waw_CTR_2024

Nawet kratka nie pomoże

13 stycznia 2004

Nawet po zamontowaniu kratki nie będzie już możliwe uznawanie samochodów osobowych o nadwoziu typu hatchback, sedan, kombi czy coupe za ciężarowe. Nowe przepisy o homologacji pozbawią przedsiębiorców możliwości odliczenia VAT przy leasingu tych samochodów.

Leasing samochodów osobowych z homologacją ciężarową przejdzie do historii. Montowanie kratek straci sens. Wszystko to za sprawą nowego rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep. Miało ono wejść w życie 1 stycznia br., jednak, jak nas poinformowano w Ministerstwie Infrastruktury, do publikacji zostało przekazane dopiero 30 grudnia ub.r. – Razem z załącznikami te akty prawne mają liczyć ponad 600 stron, dlatego jest problem z ich publikacją. Prawdopodobnie rozporządzenia te uda się opublikować pod koniec bieżącego tygodnia – poinformował Mariusz Lachowski. Skutek tego zamieszania dla przedsiębiorców jest taki, że nadal mogą oni leasingować samochody na dotychczasowych zasadach, a więc samochody z kratką umożliwiające odliczenie VAT. Przepisy unijne, do których dostosowuje nasze prawo wspomniane rozporządzenie, umożliwiają homologację samochodu osobowego na samochód ciężarowy jedynie wówczas, gdy pojazd taki będzie posiadał nadwozie typu AF. Pojazd z takim nadwoziem to samochód wielozadaniowy, tzw. van. Tak więc z polskiej listy samochodów osobowych, które mogły dotychczas mieć homologację ciężarową, wykreślone zostaną samochody z kratką o nadwoziu sedan, hatchback czy kombi. Zgodnie z definicją zawartą w nowym rozporządzeniu samochód osobowy o nadwoziu AF to pojazd o innym nadwoziu niż opisane w rozporządzeniu nadwozia typu AA-sedan, AB-hatchback, AC-kombi, AD-Coupe i AE – kabriolet, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób i ładunków w tym samym nadwoziu. Zmiana przepisów o homologacji zmniejszy więc atrakcyjność niemal wszystkich typów aut z nadwoziem osobowym, które traktowane dotychczas jako ciężarowe pozwalały przedsiębiorcom na odliczanie VAT.

Przypomnijmy, że w przepisach, które wejdą w życie z dniem 1 maja br., będących przedmiotem prac sejmowych, pozostawiono zakaz odliczania VAT od samochodów osobowych. Sejmowa podkomisja zgłosiła, co prawda, propozycję, aby przy zakupie, imporcie i leasingu samochodów osobowych połowa kwoty VAT zawarta w cenie pojazdu traktowana była jako podatek naliczony, podlegający odliczeniu. Przedsiębiorcy mogliby wówczas odliczyć 50 proc. podatku, jednak nie więcej niż 3 tys. zł od auta.


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę