Ptak_Waw_CTR_2024

Nasza gospodarka rozwija się stabilnie

26 listopada 2004

Według Głównego Urzędu Statystycznego nasza gospodarka rozwija się stabilnie, choć niektóre wskaźniki były w październiku niższe niż wcześniej.

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 18,7 proc. z 18,9 proc. we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych wyniosła w październiku 2 mln 938 tys. 200 osób, czyli była o 3,9 proc. niższa niż w październiku 2003 roku. Wicepremier Jerzy Hausner poinformował wcześniej, że w październiku stopa bezrobocia spadła do 18,7 proc.

W październiku, podobnie jak w poprzednich miesiącach, zanotowano obniżenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych i stopy bezrobocia. Spadek bezrobocia w październiku był wynikiem większej liczby osób wyrejestrowanych w porównaniu z liczbą nowych rejestracji. Mniej osób uczestniczyło w aktywnych formach przeciwdziałaniu bezrobociu. Do urzędów pracy zgłoszono mniej ofert pracy. W porównaniu do października 2003 roku nieznacznie zmniejszyła się liczba bezrobotnych pozostających bez prawa do zasiłku" - napisał GUS w komentarzu.

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu października 2004 roku stanowili 18,7 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo. Bez prawa do zasiłku pozostawało 2 mln 532 tys. 500 osób, czyli 86,2 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W październiku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 66 tys. 400 ofert pracy, podczas gdy przed miesiącem 76 tys. 800.

Z danych na koniec października wynika, że 600 zakładów zadeklarowało w najbliższym czasie zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładów pracy około 25 tys. 600 pracowników, w tym 8 tys. 900 osób z sektora publicznego. Z wyjaśnień prezesa GUS Tadeusza Toczyńskiego wynika również, że pogorszenie niektórych wskaźników, na przykład produkcji przemysłowej, jest efektem tak zwanej bazy. Prezes Urzędu wyjaśnił, że wynika to z porównywania wskaźników października do bardzo dobrych wyników tego samego okresu ubiegłego roku.

Prezes Toczyński przedstawiając sytuację społeczno-gospodarczą kraju podkreślił, że w ciągu 10 miesięcy produkcja przemysłowa, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wzrosła o 13 procent. To jest bardzo dobry wynik - podkreślił.

Prezes Toczyński zwrócił uwagę, że bardzo poprawiła się, w porównaniu z ubiegłym rokiem, sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa mają pieniądze na inwestycje, ale prawdopodobnie zamiast przeznaczać je na rozwój firm kupują obligacje, czy akcje - powiedział szef GUS.

Jego zdaniem przedsiębiorstwa przyjęły postawę wyczekiwania. Inwestując pieniądze na rynku finansowym wybierają mniejsze ryzyko i być może mniejsze przychody –  powiedział prezes Toczyński.

Prezes GUS-u podkreślił jednak, że są także inwestycje w produkcję. Poinformował , że w ciągu trzech kwartałów nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 50 osób , wzrosły o 9 procent. Po kilku latach niskiej aktywności inwestycyjnej jest to stopniowy wzrost nakładów - ocenia GUS. Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że wzrost inwestycji, który ma ogromne znaczenie dla długotrwałego rozwoju gospodarki jest wciąż za mały.


POWIĄZANE

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Skierniewicach pozytywnie rozpatrzyło drugi wn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę