Na mocy paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2002 r. (Dz. U. nr 150, poz. 1242) i paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 grudnia 2002 r. (Dz. U. nr 231, poz. 1939) na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nałożono zadanie wprowadzania możliwości zastosowania lub zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych przez banki.
Na mocy paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2002 r. (Dz. U. nr 150, poz. 1242) i paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 grudnia 2002 r. (Dz. U. nr 231, poz. 1939) na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nałożono zadanie wprowadzania możliwości zastosowania lub zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych przez banki:
Zainteresowane podmioty mogą ubiegać się o tę formę pomocy, zgodnie z zasadami stosowania i zwiększania dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów inwestycyjnych w przetwórstwie mięsa oraz kredytów na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych (symbol DM), jeśli spełniają następujące warunki:
Pomoc jest adresowana do osób fizycznych posiadających pełną zdolność do czynności prawnych (z wyłączeniem emerytów i rencistów), które zaciągnęły kredyt komercyjny lub kredyt z dopłatą ARiMR do oprocentowania na realizację przedsięwzięć związanych z działalnością w gospodarstwie rolnym oraz osób fizycznych posiadających pełną zdolność do czynności prawnych (z wyłączeniem emerytów i rencistów) oraz osób prawnych, które zaciągnęły kredyty na realizację przedsięwzięć związanych z przetwórstwem mięsa.
Zastosowanie, lub zwiększanie dopłat do udzielonych kredytów może zostać dokonane, jeśli bank podpisał stosowną umowę z ARiMR. Dopłaty do oprocentowania ze środków Agencji mogą być zastosowane lub zwiększone od dnia zawarcia przez bank z kredytobiorcą aneksu do umowy kredytu lub umowy o spłatę zrestrukturyzowanego długu, określającego nowe warunki spłaty kredytu. Okres zastosowania dopłat do kredytu komercyjnego do dnia całkowitej spłaty kredytu nie może być dłuższy niż : 8 lat w przypadku kredytów na przetwórstwo mięsa; 15 lat w przypadku kredytów na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach rolnych. Okres od dnia zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytu objętego dopłatami Agencji do dnia całkowitej spłaty kredytu nie może być dłuższy niż wynikający z różnicy między: 8 latami a okresem, jaki minął od dnia udzielenia kredytu - w przypadku kredytów na przetwórstwo mięsa; 15 latami a okresem, jaki minął od dnia udzielenia kredytu na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach rolnych.
Kwota kredytu objętego dopłatami Agencji nie może przekraczać poziomu określonego dla linii: branżowego programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce (symbol BR/14); na utworzenie lub urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (symbol MR).
Kredytobiorca płaci oprocentowanie w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy oprocentowaniem kredytu a wysokością zastosowanych dopłat nie mniej jednak niż:
Procedura ubiegania się o zastosowanie lub zwiększenie dopłat do udzielonych kredytów wymaga spełnienia określonych poniżej wymogów:
2. Uzyskanie z banku kredytującego kopii umowy kredytu, lub umowy o spłatę restrukturyzowanego długu wraz z kopiami innych dokumentów złożonych przy ubieganiu się o kredyt lub restrukturyzację zadłużenia, których zgodność z oryginałem została potwierdzona przez bank,
3. Przedłożenie przez wnioskodawcę dokumentów wymienionych w ust. 1 i ust. 2 we właściwym dla miejsca realizacji przedsięwzięcia ODR.
4. Uzyskanie przez wnioskodawcę pozytywnej opinii ODR o zgodności realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia z zasadami udzielania kredytów w ramach branżowego programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce (symbol BR/14) lub zasadami udzielania kredytów na utworzenie urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (symbol MR).
5. Złożenie w banku kredytującym, który podpisał stosowną umowę z Agencją wniosku na formularzu, wg wzoru określonego przez Prezesa ARiMR.
6. Zawarcie przez bank z kredytobiorcą aneksu do umowy kredytu, określającego nowe warunki spłaty kredytu. Szczegółowe informacje o zasadach stosowania, lub zwiększania dopłat do oprocentowania kredytu można uzyskać w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego lub u Piotra Szarka w ARiMR tel. ( 022) 860 28 53.