Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Możliwość "przekwalifikowania" kredytów inwestycyjnych

13 maja 2003

Na mocy paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2002 r. (Dz. U. nr 150, poz. 1242) i paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 grudnia 2002 r. (Dz. U. nr 231, poz. 1939) na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nałożono zadanie wprowadzania możliwości zastosowania lub zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych przez banki.

Na mocy paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2002 r. (Dz. U. nr 150, poz. 1242) i paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 grudnia 2002 r. (Dz. U. nr 231, poz. 1939) na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nałożono zadanie wprowadzania możliwości zastosowania lub zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych przez banki:

  • przed dniem 24 września 2002 r. na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w przetwórstwie mięsa,
  • przed dniem 1 stycznia 2003 r. na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach rolnych, w odniesieniu do niespłaconej części kredytu.

Zainteresowane podmioty mogą ubiegać się o tę formę pomocy, zgodnie z zasadami stosowania i zwiększania dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów inwestycyjnych w przetwórstwie mięsa oraz kredytów na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych (symbol DM), jeśli spełniają następujące warunki:

  • przedsięwzięcie realizowane lub zrealizowane przez kredytobiorcę spełnia warunki przewidziane w: rozporządzeniu i branżowym programie wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce (symbol BR/14), zasadach udzielania kredytów na utworzenie urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (symbol MR).
  • kredyt jest spłacany zgodnie z warunkami umowy kredytowej, lub umowy o spłatę zrestrukturyzowanego długu,
  • kredytobiorca złoży w banku wniosek, na formularzu, którego wzór określił Prezes ARiMR, wraz z opinią właściwego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o zgodności realizowanego     lub zrealizowanego przedsięwzięcia z celami określonymi w rozporządzeniu oraz: branżowym programie wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce; zasadach udzielania kredytów na utworzenie urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia.

Pomoc jest adresowana do osób fizycznych posiadających pełną zdolność do czynności prawnych (z wyłączeniem emerytów i rencistów), które zaciągnęły kredyt komercyjny lub kredyt z dopłatą ARiMR do oprocentowania na realizację przedsięwzięć związanych z działalnością w gospodarstwie rolnym oraz osób fizycznych posiadających pełną zdolność do czynności prawnych (z wyłączeniem emerytów i rencistów) oraz osób prawnych, które zaciągnęły kredyty na realizację przedsięwzięć związanych z przetwórstwem mięsa.

Zastosowanie, lub zwiększanie dopłat do udzielonych kredytów może zostać dokonane, jeśli bank podpisał stosowną umowę z ARiMR. Dopłaty do oprocentowania ze środków Agencji mogą  być zastosowane lub zwiększone od dnia zawarcia przez bank z kredytobiorcą aneksu do umowy kredytu lub umowy o spłatę zrestrukturyzowanego długu, określającego nowe warunki spłaty kredytu. Okres zastosowania dopłat do kredytu komercyjnego do dnia całkowitej spłaty kredytu nie może być dłuższy niż : 8 lat w przypadku kredytów na przetwórstwo mięsa; 15 lat w przypadku kredytów na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach rolnych. Okres od dnia zwiększenia dopłat do oprocentowania kredytu objętego dopłatami Agencji do dnia całkowitej spłaty kredytu nie może być dłuższy niż wynikający z różnicy między: 8 latami a okresem, jaki minął od dnia udzielenia kredytu - w przypadku kredytów na przetwórstwo mięsa; 15 latami a okresem, jaki minął od dnia udzielenia kredytu na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach rolnych.

Kwota kredytu objętego dopłatami Agencji nie może przekraczać poziomu określonego dla linii: branżowego programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce (symbol BR/14); na utworzenie lub urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (symbol MR).

Kredytobiorca płaci oprocentowanie w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy oprocentowaniem kredytu a wysokością zastosowanych dopłat  nie mniej jednak niż:

  • 4% w stosunku rocznym - w odniesieniu do  przedsięwzięć w przetwórstwie mięsa;
  • 2% w stosunku rocznym - w odniesieniu do  przedsięwzięć realizowanych w gospodarstwach rolnych.

Procedura ubiegania się o zastosowanie lub zwiększenie dopłat do udzielonych kredytów wymaga spełnienia określonych poniżej wymogów:

  1. Uzyskanie w banku kredytującym zaświadczenia zawierającego informację o:
  • dacie podpisania umowy kredytu,
  •  przedmiocie kredytowania (poszczególne nakłady finansowane kredytem),
  • kwocie udzielonego kredytu, zgodnie z zawartą umową kredytu,
  • kwocie wykorzystanego kredytu,
  • pozostałej do spłaty kwocie kredytu lub zrestrukturyzowanego długu,
  • oprocentowaniu kredytu,
  • terminach spłaty kredytu, lub restrukturyzowanego długu,
  • zgodności spłaty kredytu z warunkami umowy kredytowej, lub umowy o spłatę restrukturyzowanego długu,
  • formie i wysokości w jakiej wniesiony został udział własny.

    2. Uzyskanie z banku kredytującego kopii umowy kredytu, lub umowy o spłatę restrukturyzowanego długu wraz z kopiami innych dokumentów złożonych przy ubieganiu się o         kredyt lub restrukturyzację zadłużenia, których zgodność z oryginałem została potwierdzona przez bank,

    3. Przedłożenie przez wnioskodawcę dokumentów wymienionych w ust. 1 i ust. 2 we właściwym dla miejsca realizacji przedsięwzięcia ODR.

    4. Uzyskanie przez wnioskodawcę pozytywnej opinii ODR o zgodności realizowanego  lub zrealizowanego przedsięwzięcia z zasadami udzielania kredytów w ramach branżowego programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce (symbol BR/14) lub zasadami  udzielania kredytów na utworzenie urządzanie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (symbol MR).

    5. Złożenie w banku kredytującym, który podpisał stosowną umowę z Agencją wniosku na formularzu, wg wzoru określonego przez  Prezesa ARiMR.

    6. Zawarcie przez bank z kredytobiorcą aneksu do umowy kredytu, określającego nowe warunki spłaty kredytu. Szczegółowe informacje o zasadach stosowania, lub zwiększania dopłat do oprocentowania kredytu można uzyskać w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego lub u Piotra Szarka w ARiMR tel. ( 022) 860 28 53. 


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę