Ptak_Waw_CTR_2024

Model ubezpieczeń rolniczych w Austrii

16 grudnia 2004

Istnieje tu 26 zakładów ubezpieczeń społecznych. Jednym z nich jest zakład ubezpieczeń społecznych rolników.

W Austrii ubezpieczenie rolnicze skupia wszystkie trzy grupy, czyli - ubezpieczenie zdrowotne, od nieszczęśliwych wypadków oraz emerytalne. Jest ono szczególnym ubezpieczeniem, ale na stałe wpisało się do całego systemu.

Rolnicze ubezpieczenie różni się jednak od pozostałych istniejących w Austrii. Wymaga bowiem zupełnie innej metody obliczeń. Bierzemy tu pod uwagę tzw. wartość jednostkową.

Wartość ta określana jest przez urząd skarbowy, który przy jej wyliczaniu ocenia możliwości produkcyjne gospodarstwa. Pod uwagę bierze także wysokość dochodów danego rolnika. Na podstawie tych wyliczeń określa się wartość ubezpieczenia i wysokość składek, które uzależnione są od powierzchni uprawianych gruntów rolnych.

Średnia składka płacona przez rolnika wynosi - przy ubezpieczeniu zdrowotnym 74 euro, przy ubezpieczeniu emerytalnym 150 euro i przy ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków 17 euro - miesięcznie.

Co różni polski system od austriackiego? W Austrii w ubezpieczeniu rolników nie ma zasiłków chorobowych. Zasiłki te istnieją tylko w ubezpieczeniach indywidualnych. Natomiast jeśli rolnik zachoruje i nie jest w stanie sam zadbać o zwierzęta - może skorzystać z tak zwanej pomocy technicznej. W jego zastępstwie do pracy w gospodarstwie oddelegowany zostaje inny rolnik, opłacany oczywiście przez ubezpieczyciela.

Jeśli chodzi o zasady przyznawania świadczeń to - przy ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczeniu zdrowotnym ubezpieczonym jest się od zaraz, czyli od pierwszego dnia po zawarciu umowy. Rolnik może więc w razie potrzeby już od tego momentu pójść do lekarza, ma też pełne prawa ubezpieczonego podczas pobytu w szpitalu, a także prawa do innych świadczeń, jeśli, np. uległ wypadkowi.

Natomiast w systemie ubezpieczeń emerytalnych mamy do czynienia z czasem oczekiwania, który jest zróżnicowany w zależności od sytuacji. W przypadku, kiedy rolnik uległ wypadkowi w miejscu pracy i nie jest w stanie prowadzić działalności rolniczej - nie ma wymaganego przepisami czasu oczekiwania na świadczenie. W pozostałych przypadkach obowiązuje co najmniej 180 miesięcy opłacania składek, zanim uzyska się świadczenie emerytalne.

Finansowanie ubezpieczeń społecznych rolników jest stosunkowo dużym obciążeniem dla austriackiego budżetu federalnego ze względu na niekorzystną sytuację tej grupy zawodowej. Bowiem duża część dzieci rolników odchodzi z gospodarstw, zakłada własne interesy lub też przechodzi do przemysłu.

Powoduje to spadek liczby ubezpieczonych rolników, podczas gdy liczba wypłacanych emerytur pozostaje na niezmienionym poziomie, a nawet nieco wzrasta. A to oznacza, że jeden ubezpieczony i płacący składki rolnik utrzymuje jednego emeryta. Można sobie łatwo wyobrazić z jakim problemem finansowym mamy tutaj do czynienia.

Przy ubezpieczeniu emerytalnym w przypadku braku środków na wypłaty świadczeń, deficyt wyrównuje państwo. W ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków państwo opłaca 1/3 składki. Natomiast nie ma dopłat z budżetu federalnego do składek w ubezpieczeniu zdrowotnym, co powoduje niestety pewne kłopoty.

Dopłaty władz federalnych Austrii stanowią ponad 68% budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Rolników. Średnia emerytura rolnicza nie jest wysoka w porównaniu do otrzymywanych przez osoby, które pracowały w innych zawodach. Wynosi ona 540 euro. Prawo do emerytury mają mężczyźni powyżej 65 roku życia i kobiety po ukończeniu 60 lat.

W Austrii nie ma możliwości przejęcia ziemi po rolniku przez państwo.

Możliwe jest tylko przekazanie ziemi dzieciom, albo innemu rolnikowi - osobie zainteresowanej dalszym gospodarowaniem. Ziemia przechodzi z rąk prywatnych tylko w prywatne ręce.


POWIĄZANE

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...

Komentarz w sprawie Wyroku TSUE - Unia Europejska nie pozwala na zakaz używania ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę