Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ministerstwo Gospodarki szacuje wzrost PKB

24 listopada 2004

Ministerstwo Gospodarki i Pracy spodziewa się, że wzrost PKB w III i IV kwartale osłabi się do około 5 proc., a w całym roku wyniesie 5,7 proc.

W ostatnim kwartale 2004 roku oczekujemy wzrostu PKB na poziomie zbliżonym do III kwartału (ok. 5 proc.). Wzrostowi konsumpcji powinien towarzyszyć stabilny wzrost akumulacji. Można również założyć dodatnie oddziaływanie czynnika pracy w 2004 r. w wyniku wzrostu liczby pracujących i spadku bezrobocia. W całym 2004 r. wzrost PKB szacujemy na ok. 5,7 proc. –  napisał resort w dokumencie oceniającym sytuację gospodarczą Polski po trzech kwartałach 2004 roku. Resort podał, że w ciągu trzech kwartałów tego roku PKB zwiększył się o około 6 proc., a to za sprawą wzrostu popytu krajowego i eksportu.

Szacujemy, że w okresie styczeń-wrzesień 2004 r. PKB wzrósł o ok. 6 proc. Czynnikiem, który ze strony popytowej miał najistotniejsze znaczenie dla wzrostu gospodarczego, pozostał popyt krajowy. Jednocześnie wysoka dynamika eksportu towarów i usług (wyższa od dynamiki importu) przełożyła się na zwiększenie wkładu eksportu netto we wzrost PKB –  napisał resort w opracowaniu.

MGiP szacuje, że w okresie styczeń-wrzesień popyt krajowy wzrósł o około 5,3 proc. Spożycie ogółem zwiększyło się o 3,3 proc., w tym spożycie indywidualne o 3,9 proc. Wzrost akumulacji wyniósł około 15,7 proc., przy czym wynikał on nadal z wysokiego przyrostu zapasów w I kwartale. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,3 proc.

Z raportu wynika, że największy wkład we wzrost PKB miało spożycie ogółem, które wzrosło o 2,8 proc., z czego spożycie indywidualne stanowiło 2,6 proc. Wkład wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniósł 0,5 proc. Podobnie jak w pierwszym półroczu roku obserwowany był stosunkowo wysoki wkład wzrostu zapasów we wzrost PKB, ukształtował się on na poziomie 2,1 proc.

MGiP szacuje, że w okresie styczeń-wrzesień wartość dodana w gospodarce wzrosła o około 5,5 proc., głównie w wyniku wysokiego wzrostu w przemyśle (ok.11,6 proc.) oraz stabilnego wzrostu wartości dodanej brutto w sektorze usług (wzrost o ok. 5,1 proc.). Ujemną tendencję notuje budownictwo, w którym wartość dodana brutto zmniejszyła się według szacunków o około 2,5 proc.

Eksport i import będą silnie rosły

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przewiduje dalszy szybki wzrost eksportu i importu. Przewiduje się, że w 2004 roku wpływy z eksportu wyrażone w euro wzrosną o około 23 proc., a wypłaty za import o 19 proc. Deficyt płatności towarowych wyniesie około 4 mld euro –  napisano w opracowaniu.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę