W ramach aktywizacji obszarów wiejskich i rozwoju przedsiębiorczości pozarolniczej na terenach wiejskich uruchomiony został program mikropożyczek. Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier Longin Komołowski i prezes BGK Ryszard Pazura.
Pieniądze przeznaczone na tworzenie pozarolniczych miejsc pracy na wsi i w małych miasteczkach pochodzą z Banku Światowego (12,4 mln euro), a także z budżetu państwa (29,6 mln euro) i instytucji pozarządowych. Program realizowany będzie w pięciu województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i podkarpackim.
Pożyczki dla przyszłych przedsiębiorców udzielane będą maksymalnie na 3 lata. Ubiegać się o nie mogą bezrobotni rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne do 3 ha przeliczeniowych oraz mali przedsiębiorcy zatrudniający do 5 stałych pracowników. Pożyczka o maksymalnej wysokości 5 tys. dol. USA będzie oprocentowana na poziomie 14,25% w skali roku. Pożyczkobiorca otrzyma dodatkowo jednorazową dotację bezzwrotną na zakup środków trwałych w wysokości 3,5 tys. zł.
Pierwsze mikropożyczki udzielone zostaną we wrześniu, po podpisaniu umowy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a regionalnymi instytucjami pozarządowymi wybranymi do obsługi programu.
Celem programu pomocowego jest ograniczenie bezrobocia na terenach wiejskich przez rozwój małej i średniej przedsiębiorczości oraz podnoszenie kwalifikacji mieszkańców wsi i małych miast. Oprócz pomocy finansowej prowadzone będzie doradztwo dla nowych firm, poradnictwo zawodowe i biznesowe oraz nauka przedsiębiorczości. Szkolenia i kursy – finansowane przez Bank Światowy i budżet państwa – odbywać się będą bezpłatnie i skierowane są do osób z małych miejscowości (do 15 tys. mieszkańców). Kształcąca część programu stworzona została głównie z myślą o mieszkańcach wschodnich województw Polski.
MC, 04.04.2001