Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA prowadząc Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich (PAOW), wspierała Rząd Polski w wysiłkach podejmowanych na rzecz promowania mikroprzedsiębiorstw jako sposobu tworzenia i utrzymywania własnej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. W ramach komponentu mikropożyczek, w województwie małopolskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim finansowane były:
a)jednorazowe dotacje inwestycyjne na zakup środków trwałych dla pożyczkobiorców rozpoczynających własną, pozarolniczą działalność gospodarczą,
b)mikropożyczki dla nowych i już istniejących mikroprzedsiębiorstw,
c)usługi doradcze dla istniejących mikroprzedsiębiorstw, będących beneficjentami mikropożyczek oraz dla nowych mikroprzedsiębiorstw.
W ramach tego komponentu udzielono 4655 pożyczek dla mikroprzedsiębiorstw na łączną kwotę 56,06 mln zł.
FAPA dołożyła wszelkich starań, aby komponent mikropożyczki w ramach programu PAOW był dalej kontynuowany. Podjęte przez Fundację działania zaowocowały tym, że w nowym projekcie na realizację mikropożyczek, który został zatwierdzony decyzją Rady Ministrów, FAPA pełni rolę jednostki zarządzającej. Fundacja podpisała w kwietniu 2007 r. stosowną umowę o współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, na realizację wspomnianego projektu oraz w styczniu 2008 r. umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
W pierwszym kwartale 2008 r., w wyniku ogłoszonych przetargów FAPA i BGK, wyłonią realizatorów usług w ramach projektu mikropożyczkowego. Nowy projekt realizowany będzie na terenie całego kraju, a nie jak poprzednio w wybranych 5 województwach.