Zainteresowanie rolników przejściem na rentę strukturalną nie jest tak wysokie jak się spodziewano. Może teraz będzie więcej chętnych. Wszystko za sprawą zmiany rozporządzenia, które weszło w życie kilka dni temu.
Nowe rozporządzenie dotyczące rent strukturalnych wprowadza zmiany, które dokładniej określają warunki ubiegania się o nie. Najważniejsza z nich, dotyczy okresu podlegania ubezpieczeniu w KRUSIE. Do tej pory aby ubiegać się o rentę strukturalną rolnik musiał wykazać się pięcioletnim okresem ubezpieczenia w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Teraz zasady się zmieniają.
Elżbieta Karnafel – Wyka, Ministerstwo Rolnictwa: Zainteresowani muszą się wykazać pięcioletnim okresem ubezpieczenia od 1990 roku. Mają więc 15 letni okres, z którego mogą sobie wybrać te 5 lat.
Druga zmiana dotyczy możliwości prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby korzystające z rent strukturalnych. Elżbieta Karnafel – Wyka: Mamy nadzieję, że tacy przedsiębiorczy ludzie w wieku 55 lat i więcej będą zatrudniali osoby mieszkające na wsi, co będzie to sprzyjało likwidacji bezrobocia.
Do wysokości 2.528 złotych podatku dochodowego rocznie rolnik może być ubezpieczony w KRUS opłacając podwójną składkę. – mówi Marek Hałubicki z ARiMR Przekroczenie tej kwoty oznacza przejście do ZUSU. Kolejna istotna zmiana dotyczy okresu posiadania gospodarstwa na własność. Dotyczy ona gruntów wcześniej dzierżawionych przez rolnika.
Uściślono także wielkość użytków rolnych, które rolnik i jego małżonek może zostawić sobie na własność. Nie może to być więcej niż pół hektara ziemi wraz z siedliskiem.