Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Księgi rachunkowe w rolnictwie

20 kwietnia 2004

Prowadzić rachunkowość czy nie ? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Zdaniem Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają te gospodarstwa, których obrót przekracza 800 tysięcy Euro roczne. Pozostali rolnicy mogą ale nie muszą prowadzić rachunkowości.

Obecnie 12 tys. rolników prowadzi księgowość w tzw. systemie FADN-owskim na potrzeby Unii Europejskiej. Na rozliczanie VAT-u zdecydowało się do tej pory niewielu.

Od 1 maja wzrośnie VAT o 22% na narzędzia, ciągniki i maszyny rolnicze, a o 15% na materiały i usługi budowlane oraz usługi naprawcze sprzętu rolniczego, o 3% na podstawowe środki do produkcji rolnej oraz usługi. Tylko o 2% zwiększy się stawka na nieprzetworzone i niskoprzetworzone produkty rolne w celu zrekompensowania rolnikom skutków podwyżki.

Spowoduje to, że korzystniejsze będzie dla gospodarstw rozliczanie podatku VAT na zasadach ogólnych, niż pozostanie na ryczałcie. Szczególnie powinni zastanowić się nad tym, ci którzy planują inwestycje w maszyny urządzenia i budynki gospodarcze przy prowadzeniu rozliczenia VAT-u na zasadach ogólnych. Tutaj obowiązują zapisy ewidencyjne z tytułu sprzedaży lub zakupów i wypełnianie miesięcznej bądź kwartalnej deklaracji VAT- owej. Na tym polega rozliczanie VAT-u na zasadach ogólnych

Rolnik ryczałtowy może stać się podatnikiem VAT-u jeżeli w poprzednim roku sprzedał produkty rolne za kwotę co najmniej 20 tysięcy złotych. Powinien on zarejestrować to w Urzędzie Skarbowym. Ponowny powrót do systemu zryczałtowanego może nastąpić po upływie trzech lat.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę