93 proc. podatników rozliczało się z fiskusem za 2004 r. według najniższej, 19-proc. stawki - wynika z udostępnionego w piątek badania CBOS. Tylko 4 proc. podatników płaciło podatek od dochodów osobistych według progu 30 proc., zaś według progu 40 proc. - zaledwie 2 proc. podatników.
Im lepiej wykształceni są podatnicy, tym częściej deklarują, że rozliczają się według progu 30 proc.
Z badań CBOS wynika, że podatnicy uważają wypełnianie PIT za trudne: sądzi tak 50 proc. podatników rozliczających się samodzielnie, czyli nie przez zakład pracy czy ZUS. Osobiście zeznanie podatkowe wypełniło więc tylko 24 proc. podatników, 29 proc. korzystało z pomocy rodziny, a aż 47 proc. odwołało się do pomocy innych osób.
Ponad jedna trzecia podatników (34 proc.) nie musiała dopłacać podatku w rozliczeniu rocznym, czyli zaliczki odprowadzane w ciągu roku pokrywały się z podatkiem należnym.
53 proc. podatników miało nadpłatę i otrzyma zwrot pieniędzy. Tylko 7 proc. podatników musiało dopłacić fiskusowi.
Z ulg i odliczeń korzystała ponad połowa podatników rozliczających się samodzielnie (52 proc.). Najczęściej wykorzystywali - jak w poprzednich latach - ulgę na remonty i modernizację mieszkań (86 proc.).
86 proc. podatników słyszało o możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jednak tylko 6 proc. spośród nich, czyli 4 proc. podatników, wykorzystało tę możliwość. 46 proc. wśród tych, którzy nie obdarowali żadnej organizacji, uważało, że jest to zbyt trudne, lub nie wiedziało, jak to zrobić.
Spośród ankietowanych 79 proc. musiało złożyć rozliczenie roczne w urzędzie skarbowym samodzielnie, za pośrednictwem zakładu pracy lub ZUS. Pozostali, którzy nie muszą wypełniać PIT, to najmłodsi badani, bezrobotni, gospodynie domowe i rolnicy.
Z badania CBOS wynika, że większość podatników - 77 proc. - musiała rozliczyć się z urzędem skarbowym bez pośrednictwa zakładu pracy. Oznacza to, że wielu podatników miało różne źródła dochodów, a także - że korzystali oni z ulg i odliczeń.
Badanie przeprowadzono od 6-9 maja, tuż po zakończeniu składania zeznań podatkowych za 2004 r., na reprezentatywnej (1052 osoby) próbie losowej mieszkańców Polski.