Kredyty na przedsięwzięcia w zakresie małej przedsiębiorczości o
charakterze pozarolniczym przy zatrudnianiu bezrobotnych, byłych pracowników
państwowych gospodarstw rolnych oraz członków ich rodzin na terenach
wiejskich oraz w małych ośrodkach miejskich są udzielane przez banki ze środków
Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i objęte dopłatami do
oprocentowania ze środków Krajowego Urzędu Pracy.
Przeznaczenie:
Kredyt przeznaczony jest na tworzenie nowych miejsc pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych w wymiarze do 8 osób (Bank Gospodarki Żywnościowej SA), 10 osób (Wielkopolski Bank Rolniczy SA). Rekrutacja nowych (dodatkowych) pracowników powinna być prowadzona - z wyjątkiem koniecznych specjalistów - spośród zarejestrowanych bezrobotnych będących byłymi pracownikami pegeerów bądź najbliższymi członkami ich rodzin, z terenów wiejskich lub miast do 20 tys. mieszkańców. W strukturze zatrudnienia co najmniej 50% nowozatrudnionych osób musi być byłymi pracownikami pegeerów bądź członkami ich rodzin. Przedmiotem kredytowania mogą być nakłady inwestycyjne w zakresie małej przedsiębiorczości związane z uruchomieniem nowych lub rozwojem istniejących przedsięwzięć gospodarczych o charakterze pozarolniczym na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, ze szczególną preferencją gmin uznanych za zagrożone wysokim bezrobociem strukturalnym, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 roku, w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dziennik UstawNr110z1999r.,poz.1264)
Kredyt obejmuje:
Kredyt nie może być przeznaczony na zakup środków obrotowych. Kredyt może być przeznaczony na wszystkie przedsięwzięcia nie związane z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, z wyłączeniem sklepów spożywczych, barów i restauracji oraz wszelkich form wyszynku napojów alkoholowych.
Jednostki uprawnione do ubiegania się o kredyt:
W przypadku podmiotów już prowadzących działalność gospodarczą, liczba zatrudnionych pracowników w chwili złożenia wniosku o kredyt nie może przekraczać łącznie 30 osób.
Zasady i warunki udzielania kredytu:
Procedura ubiegania się o kredyt:
Podstawę udzielenia kredytu stanowi pisemny wniosek złożony w oddziale kredytującym, według wzoru stosowanego przez bank, wraz z wymaganą pełną dokumentacją zgodną z obowiązującym w banku regulaminem kredytowania, w tym również z zaświadczeniem rejonowego urzędu pracy, że kredytobiorca jest uprawniony do dofinansowania (dopłat) z tytułu zatrudnienia rejestrowanych bezrobotnych.
Banki obsługujące:
Źródło: www.cofund.org.pl/agrolinia2000/kredyty