Jak informuje portal TVP.info, skończyły się kredyty preferencyjne dla rolników. Na ten rok wyczerpano cały limit dostępnych środków finansowych. Minister rolnictwa ma rozmawiać w tej sprawie z szefem resortu finansów. Nieoficjalnie mówi się, że Marek Sawicki będzie chciał „dostać” dodatkowe 20 milionów złotych, aby ponownie rozpocząć akcję kredytową.
W tym roku budżet państwa przeznaczył na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników kwotę, która pozwoliła na akcję kredytową w wysokości 3 miliardów złotych. Jeszcze kilka tygodni temu zapewniano, że wszystko jest pod kontrolą, bo wyczerpano „zaledwie” 80% dostępnych środków. Ale zainteresowanie rolników pożyczkami w ostatnich tygodniach przerosło wszelkie oczekiwania.
– Trzeba pamiętać, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje z budżetu państwa określoną ilością środków finansowych na wsparcie na kredyty preferencyjne. To nie jest jakaś pula nieograniczona – tłumaczy Zofia Szalczyk wiceprezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
To dlatego rolnicy, którzy udadzą się teraz do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu preferencyjnego z dopłatą państwa odejdą z kwitkiem. To niezbyt dobra informacja zwłaszcza dla tych, którzy w ten sposób planowali sfinansować inwestycje w gospodarstwie. Ministerstwo rolnictwa zapowiada interwencję u ministra finansów Jacka Rostowskiego.
– Faktycznie jest kwestia niedoboru środków finansowych na kredyty. Rozmawialiśmy o tym na kierownictwie resortu rolnictwa i pan minister Sawicki ma rozmawiać z ministrem finansów. Tylko tyle mogę powiedzieć – mówi wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.
Do ponownego rozpoczęcia akcji kredytowej potrzebna jest stosunkowo niewielka kwota. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że resort rolnictwa będzie wnioskował „tylko” o 20 milionów złotych.
Sprawa jest poważna, bo unijne środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 powoli, ale nie ubłaganie kończą się. – A to oznacza, że trzeba rolnikom zagwarantować inne możliwości finansowania inwestycji w gospodarstwo – mówi Tadeusz Nalewajk.
Agencja Restrukturyzacji dopłaca do 12 różnych kredytów preferencyjnych, których na terenie całego kraju udziela 7 banków. Najczęściej ich oprocentowanie wynosi zaledwie 2%.
7315334
1