Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koalicja Na Rzecz Biopaliw

29 kwietnia 2015
W związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi dotyczącymi serii zatrzymań przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Śledczego osób podejrzanych o dokonywanie oszustw podatkowych w obrocie olejem rzepakowym, których efektem mogło być wyłudzenie od Skarbu Państwa nawet kilkuset milionów złotych z tytułu podatku VAT,

Koalicja Na Rzecz Biopaliw współtworzona wspólnie przez:

 Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju





Krajową Izbę Biopaliw



 Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych






oraz Krajową Radę Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw wraz ze Związkiem Gorzelni Polskich, z aprobatą przyjmuje informacje o przedmiotowych efektach działań służb i apeluje do Ministerstwa Finansów o podjęcie konkretnych inicjatyw zaradczych w obszarze regulacyjnym ograniczających możliwości oszustw tego rodzaju. Jednym z możliwych rozwiązań sytuacji wydaje się rozszerzenie obecnego zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT.
„Wyłudzenia podatku VAT w obrocie olejem roślinnym trwają już od kilku lat powodując spadek konkurencyjności, a w najgorszych przypadkach wręcz eliminację z rynku uczciwych podmiotów.
Ostatnie wydarzenia mogą wręcz skłaniać do refleksji, że proceder ten jest świadomie tolerowany, a dotychczasowy nadzór i kontrola nad tym rynkiem pozorowane” – stwierdził Andrzej Voigt,

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Biopaliw. „Minister Finansów oświadczył niedawno, że szacowane łączne straty budżetowe z tytułu wyłudzania VAT i akcyzy w obrocie paliwami, biokomponentami i stalą wyniosły w 2013 roku ponad 42 mld zł” – dodał.
„Organizacje skupione w Koalicji Na Rzecz Biopaliw od dłuższego już czasu wskazywały Ministerstwu Finansów na skalę problemu i konieczność podjęcia pilnych działań ukierunkowanych na ograniczenie możliwości działania oszustom podatkowym zajmującym się handlem olejami roślinnymi. Niestety dotychczas temat ten był marginalizowany, choć traci na tym i Państwo i uczciwi przedsiębiorcy” –powiedział Arkadiusz Burczyński, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
„Identyfikacja konkretnych podmiotów gospodarczych oraz osób, których działalność rynkowa sprzyja oszustom jest utrudniona z uwagi na występowanie w łańcuchu dostaw oleju firm-słupów dokonujących szeregu transakcji handlowych, ale to nie powód, aby ignorować patologie z perspektywy regulacyjnej” – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw.
„Rozwiązań wychodzących naprzeciw problemowi, którego skala zaczyna być obecnie dostrzegana dzięki ostatnim zatrzymaniom dokonanym przez ABW, jest co najmniej kilka, jak choćby rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT” – komentuje sprawę Mariusz Szeliga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju – „Czas najwyższy, aby podejść do tematu
w praktyce, bowiem dotychczas nasze apele i postulaty w tym zakresie nie znajdywały w oczach resortu wystarczającego uzasadnienia” – dodał.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę