Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Już tylko pół miesiąca na podanie nowych numerów rachunków bankowych

15 czerwca 2004

Od pierwszego lipca zacznie obowiązywać nowy standard Numeru Rachunku Bankowego (NRB). Klienci banków powinni sprawdzić, czy posługują się już nowymi numerami - przypomniała w poniedziałkowej rozmowie z PAP Elżbieta Oleszczuk ze Związku Banków Polskich (ZBP).

Oleszczuk dodała, że według ostatnich danych (z piątku 11 czerwca) w 85,56 proc. transakcji rozliczanych przez banki, użyto już nowego standardu NRB. Oznacza to jednak, że dwa tygodnie przed ostatecznym wdrożeniem nowej numeracji, wciąż jeszcze duża grupa klientów banków nie posługuje się nowym numerem. Najprostszą metodą weryfikacji, czy klient posługuje się nowym numerem rachunku jest sprawdzenie, czy numer konta składa się z ciągu 26 cyfr, bez żadnych dodatkowych znaków –  wyjaśniła Oleszczuk.

Dodała, że termin 1 lipca nie oznacza, że bankom nie będzie wolno używać starego standardu numeru rachunku. Należy się jednak liczyć z tym, że każdy bank będzie prowadził własną politykę, może np. stosować wyższe prowizje za realizację niestandardowych zleceń –  podkreśliła. Według informacji ZBP, część klientów wciąż jeszcze nie podała swojego nowego numeru bankowego pracodawcom czy kontrahentom. To oznacza, że po 1 lipca na konta nie wpłyną wynagrodzenia lub należności.

Również osoby otrzymujące świadczenia rodzinne i alimenty na konto, powinny sprawdzić, na jaki numer pieniądze są wysyłane i w razie potrzeby podać świadczeniodawcy czy np. zakładowi pracy byłego współmałżonka, nowy numer. Klienci powinni też sprawdzić, na jaki numer konta wysyłane są pieniądze przy realizacji stałych zleceń, w tym także - spłaty kredytów.

Kolejna grupa klientów zagrożonych problemami przy transakcjach finansowych to osoby posługujące się książeczkami płatności, drukowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe czy administracje domów do regulowania czynszów. Oleszczuk powiedziała, że takie książeczki wydawano jeszcze ze starym numerem rachunku jesienią ubiegłego roku. Sprawdzić numery rachunków powinni również wszyscy klienci opłacający przez bank kolejne składki ubezpieczeniowe. Niewpłacenie składki w terminie powoduje zerwanie ciągłości polisy –  podkreśliła Oleszczuk.

Dodała, że kończy się już wymiana numerów rachunków bankowych między bankami a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniła, że ZUS współpracował z bankami przy aktualizacji numerów kont bez potrzeby pośrednictwa klientów, ponieważ instytucje informowały się wzajemnie tylko o numerze rachunku, a nie o innych danych klienta. ZUS jeszcze uzupełnia informacje, a jeżeli mimo wszystko nie będzie miał nowego numeru rachunku, świadczenie prześle pocztą –  powiedziała Oleszczuk.

Oleszczuk dodała, że w najbliższy piątek banki we współpracy z lokalnymi mediami i ZBP rozpoczną kampanię informacyjną kierowaną do klientów poszczególnych banków. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NBP z maja 2002 roku, banki nadały rachunkom bankowym oznaczenia w nowym standardzie NRB. Numer rachunku w nowym standardzie jest podawany na wyciągach bankowych. Składa się z 26 cyfr. Zawiera m.in. liczbę kontrolną, która ma eliminować błędy i wysyłanie pieniędzy na nieistniejące rachunki.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę